Türkiye'de Eğitim Alan Cerrahlar Bir İlke İmza Attı!

Türkiye'de tıp eğitimi alan Azerbaycanlı cerrahlar aynı seansta iki operasyonla bir ilke imza attı. Cerrahlar, 5 yaşındaki bir çocuğa hem açık kalp ameliyatı hem de karaciğer nakli gerçekleştirdi.

Türkiye'de Eğitim Alan Cerrahlar Bir İlke İmza Attı!

Türkiye mezunu cerrahlar Azerbaycan'da bir ilke imza attı. Türkiye'nin başlattığı büyük öğrenci projesiyle Türkiye'de eğitim alan öğrenciler, ülkelerinde çeşitli sektörlerde hizmet veriyor. Reşat Mahmudov ve Mircelal Kazımi, o isimlerden yalnızca ikisi.

AYNI ANDA 2 AMELİYAT

Türkiye'de eğitim alan ikili Azerbaycan'da tarihi bir ameliyata imza attı. Bugüne kadar 8 binin üzerinde açık kalp ameliyatı yapan Mahmudov'la, 500 organ nakli gerçekleştiren Kazımi, son yaptıkları ameliyatla 5 yaşındaki bir hastanın hayatını kurtardı. Ameliyatta aynı anda hem hastanın tıkanmış kalp damarları değiştirildi hem de amcasından alınan karaciğer nakledildi.

'DÜNYA ADINA BİR YENİLİK OLDU'

Mahmudov, gerçekleştirdikleri ameliyatın dünyada bir ilk olduğunu belirterek, başarılarına neden olan hocalarını saygıyla andığını ifade etti.

Kardeş Türkiye'nin sadece manevi olarak değil bütün değerleriyle her zaman Azerbaycan'ın yanında olduğunu vurgulayan Mahmudov, "Bu ameliyat sadece bölge adına değil, dünya adına bir yenilik oldu. Çünkü çocuk hastaya kalp ameliyatı ve karaciğer naklinin aynı anda yapılması dünya literatüründe yok. Bununla sadece Azerbaycan tıp sektörü değil, Türkiye'deki bütün hocalarımız gurur duyabilir. Bu aynı zamanda Türkiye'nin de başarısı." şeklinde konuştu.

Mustafa Kemal Atatürk'ün "Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir", Haydar Aliyev'in "Bir millet, iki devlet" sözlerine atıfta bulunan Mahmudov, "Bu düşünceyle, daha güzel işler için daha yapacak çok işimiz var. Azerbaycan ve Türkiye'nin ebedi kardeşliği, yeni başarılar için bize yeni yollar açacaktır." dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muzaffer kaya
Muzaffer kaya - 2 yıl Önce

Elinize sağlık yeni ilklere devam .

SIRADAKİ HABER