Uzmanlar koronavirüse karşı 4S formülünü önerdi!

Çin'in Vuhan kentinde başlayan ve neredeyse tüm dünyaya yayılan ve binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüsten korunmak için Bezmialem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Merkezi Başkanı Eczacı ve Farmakognozi uzmanı Prof. Dr. Murat Kartal önerilerde bulundu

Uzmanlar koronavirüse karşı 4S formülünü önerdi!

Çin'in Vuhan kentinde başlayan ve neredeyse tüm dünyaya yayılan ve binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüsten korunmak için Bezmialem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Merkezi Başkanı Eczacı ve Farmakognozi uzmanı Prof. Dr. Murat Kartal önerilerde bulundu.

4S formülü hayat kurtarıyor

Kartal, koronavirüsten korunmak için 4S adını verdiği formülü aktararak, bunların soğan, sarımsak, sirke ve sabun olduğunu söyledi.

Koronavirüse karşı yapılması gerekenleri açıklayan Kartal, "Bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz. Soğan ve sarımsağı özellikle çiğ tüketmeye dikkat edin. Soğanı salatalara bol bol doğrayın. Sarımsağı zeytinyağına yatırarak daha da güçlendirin. Cacıklara, salatalara, çorbaların içine bol bol karıştırın. Soğan ve sarımsak en güçlü koruyucu. Mikrop, virüs öldürücü. 

Elleri sık sık yıkayın

Eller çok sık yıkanmalı. Ancak antibakteriyeller yerine normal sabun tercih edilmelidir. Çünkü bizim vücudumuzun da bir mikrobiyatası var. Antibakteriyeller virüslerle birlikte vücudun doğal florasını da yok ederler ki, bu flora bizim bağışıklığımızın yüksek tutulmasında çok önemli rol oynar. Eskiden 5 kere el yıkıyorsak, şimdilerde 20 kez yıkamalıyız" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER