Uzmanlardan 'aspirin' uyarısı: Kullanımına dikkat!

Son zamanlarda koronavirüs tedavisinde kullanımıyla gündeme gelen aspirinin doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini belirten uzmanlar, yanlış kullanımda mide ve bağırsak kanamalarına yol açacağı uyarısında bulunuyor.

Uzmanlardan 'aspirin' uyarısı: Kullanımına dikkat!

Dahiliye Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayhan Levent, bilinçsiz ve yaygın şekilde aspirin kullanımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HASTALARIN PIHTI RİSKİNİ AZALTIYOR

Aspirinin dünya genelinde en fazla kullanılan ilaçların başında geldiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Ayhan Levent, “Aspirin cox-1 enzimini inhibe ederek antiagregan etki göstermektedir. Yapılan bir çalışmada, yüksek riskli grupta aspirin damarsal kaynaklı ölümleri yüzde 15, ölümcül olmayan damarsal olayları ise yüzde 30 oranında azaltmaktadır. Aspirin etkinliği iyi bilinmesi nedeniyle en önemli antitrombositer tedavi olarak kabul edilmektedir” dedi.

KOVİD-19 PIHTIYA YOL AÇABİLİR

Kovid-19 hastalığının tedavisi sürecinde karşılaşılan zorlukların başında vücudun çeşitli yerlerine atılan pıhtıların geldiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Ayhan Levent, şu bilgileri verdi:

“Pıhtılar vücuttaki damarların herhangi bir yerinde olabilir. Özelikle akciğerlere ve kalbe pıhtı atılmasından çok çekiniriz. Akciğer damarlarına pıhtı atması pulmoner emboli dediğimiz nefes almakta zorluk ile seyreden hastalığa, kalbimize atılan pıhtı ise kalp krizine sebep olabilir. Bunların yanında pıhtılar bacaktaki damarlarda tıkanıklık yapıp bacak damarlarında pıhtı bulunmasına ya da beyin damarlarında tıkanıklık yapıp felce sebep olabilir.”

KOVİD-19 TEDAVİSİNDE YOĞUN BAKIM İHTİYACINI AZALTABİLİR

Damarın en iç tabakasını oluşturan endotelin bazı maddeleri salgılayarak kanın damar içinde pıhtılaşmasına engel olduğunu aktaran Yrd. Doç. Dr. Ayhan Levent, Kovid-19 hastalığının damar endotelini zedeleyerek damarda ayrıca inflamatuvar yanıta yol açtığını kaydetti. Damarda gelişen inflamatuvar yanıttan dolayı damar endotelinin pıhtılaşmayı engelleyen mekanizmaları devreye sokamadığını söyleyen Levent, bunun da pıhtılaşmaya sebep olduğunu söyledi. Yrd. Doç. Dr. Ayhan Levent, “Yapılan bir çalışmada aspirin kullanımının Kovid-19 hastalarında yoğun bakım ihtiyacını azalttığı, solunum cihazına bağlanma oranını indirdiğini ayrıca hastane içinde ölüm oranını düşürdüğü gözlenmiştir” dedi.

ASPİRİNİN KOVİD-19’DAN KORUYUCU ETKİSİ YOKTUR

Özellikle 50 yaş üzeri diyabet, kalp hastalığı, hipertansiyon, inme öyküsü olan hastalara Kovid-19 tedavisinde 100 mg gibi düşük dozlarda aspirin başlanması gerektiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Ayhan Levent, “Aspirin, Kovid-19’a yakalananların tedavisinde işe yarayabilir. Ancak aspirinin virüsün bulaşmasına karşı koruyucu etkisi yoktur. Bundan dolayı aspirin kullanılmamalıdır” uyarısında bulundu.

ASPİRİN SADECE DOKTOR KONTROLÜNDE ALINMALI

Aspirinin erişkin hastalarda mide ve bağırsak kanamasına, çocuklarda ise Reye Sendromu denilen ölümcül hastalığa sebep olabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Ayhan Levent, bundan dolayı hastaların aspirini sadece doktor kontrolünde başlamalarının tavsiye edildiğini aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER