Yeni genelge: Bu kurallara uymayan kabul edilmeyecek!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü; Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda havalimanı kurallarıyla ilgili genelge yayınladı

Yeni genelge: Bu kurallara uymayan kabul edilmeyecek!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, haziran ayında başlayacak uçuşlar öncesi Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda havalimanlarında uygulanacak yeni kurallarla ilgili bir genelge yayınladı.

Bundan sonra havalimanlarında uygulanacak kurallar şöyle:

- Havalimanlarını kullanacak olan yolcular sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirler ve maske gibi koruyucu donanımlarını yanlarında bulunduracaklar. Bu kurallara uymayan yolcular havalimanlarına kabul edilmeyecek. 

- Havalimanına gelmek için özel toplu taşıma servislerini kullanan yolcular, sosyal mesafe kuralına göre oturma düzenine göre seyahat ederken maskesiz araçlara binişlere izin verilmeyecek.  Toplu taşıma araçları sürekli takip edilecek.


- Yurt içi veya yurt dışından gelen ve giden yolcular terminale binasına girişlerinde  termal kamera veya temassız ısıölçerler ile ateşleri ölçülecek. 

- Refakatçi zorunluluğu olan yolcuların refakatçilerinin dışında terminal binasına karşılama ve uğurlamaya gelen vatandaşların girişlerine izin verilmeyecek. 

- Yolcular maske takarak terminal binasına giriş yapabilecekler.

- Koronavirüs nedeniyle riskli bölgelerden gelecek olan yolcular için sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirlere ilaveten teması minimuma indirmek amacıyla fiziki şartlar elverdiği durumlarda diğer yolculardan farklı giriş ve çıkış noktaları kullanımı sağlanacak. Bu yolcuların termal kamera/ateş ölçümleri terminal girişinde yapılacak. Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı olan yolcular tıbbi maske takılarak havalimanı sağlık birimlerine yönlendirilecek.

- Hava yolunu kullanacak yolculardan koronavirüs ile ilgili kişisel bilgiler Sağlık Bakanlığı ve gerektiğinde üçüncü ülkeler ile paylaşılmak üzere havayolu şirketlerinden istenebilecek. Yanlış beyanda bulunanlar hakkında cezai yaptırımlar uygulanarak ve uçuşuna izin verilmeyecek. 

- Hava yolunu kullanacak yolculardan uçuşları öncesinde havayolu şirketlerine Türkiye sınırları içerisinde ikamet edecekleri adres ve bilgiler de istenecek.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2020, 19:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER