Salda Gölü'nün çevresine dökülen asfalt ile ilgili olarak Burdur Valiliği tarafından  konuya ilişkin açıklama yapıldı. Göl çevresinde yeni bir yol açılması söz konusu olmayıp, yapılan çalışmanın mevcut yolun iyileştirilmesi olduğu belirtildi.

Burdur Valiliği Salda Gölü çevresine asfalt yol çalışmasıyla ilgili olarak "Salda Gölü çevresinde yeni bir yol açılması söz konusu olmayıp, yapılan çalışma yıllardır bölge insanının ulaşımını sağlayan kullanılmakta olan mevcut yolun iyileştirilmesidir" açıklamasını yaptı.

4 kentte sağanak yaşamı olumsuz etkiledi! 4 kentte sağanak yaşamı olumsuz etkiledi!

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, Salda Gölü'nün batı kesimindeki yola dökülen asfaltın kanserojen içerikli olduğunu, yağışlarla birlikte göldeki kumullara beyaz rengi veren canlılığı öldüreceği şeklinde uyarıda bulundu. Kesici'nin uyarıları sonrası gündem oldu.

İddiaların ardından Burdur Valiliği'nden yazılı açıklama da bulundu.

Valilik açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

"2019 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Salda Gölü ve Çevresi üst düzeyde çevre hassasiyeti gözetilerek korunmakta, bu kapsamda bölgede aykırı davranışlara kesinlikle izin verilmemektedir. Bazı sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edildiği üzere, Salda Gölü çevresinde yeni bir yol açılması söz konusu olmayıp, yapılan çalışma yıllardır bölge insanının ulaşımını sağlayan kullanılmakta olan mevcut yolun iyileştirilmesidir.

Yeşilova İlçesi'ne bağlı Kayadibi Mahallesi ile Doğanbaba Köyü arasında bölge halkının yoğun olarak kullanmakta olduğu Salda Gölü kıyısı boyunca uzanan mevcut yolun platformunda daraltma/genişletme yapılmaksızın, zeminin bozulduğu lokasyonlarda platform genişliği korunarak güçlendirme ve iyileştirme yapılarak "paylaşalımlı bisiklet yolu" olarak halkımızın kullanımına sunulmuştur. Bu konuda eksik bilgilerle, yanıltıcı paylaşımların yapılmamasını ve yapılan gerçekten uzak maksatlı paylaşımların da dikkate alınmamasını önemle rica ederiz."
 

Editör: Nehir Durdağı