ABD'de kehanetleriyle bilinen popüler çizgi film The Simpsonlar'ın İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin yaşamını yitirdiği helikopter kazasını önceden bildiği iddiası büyük ses getirdi.Sosyal medyada paylaşım rekorları kıran görselin yapay zeka yardımıyla çizdirildiği ortaya çıktı.

Paylaşılan görselle "The Simpsonlar" dizisinin geçmiş bölümlerinde İran'da gerçekleşen helikopter kazasının işlendiği ve bu kazanın yine aylar öncesinden bilindiği iddia edildi.

Simpsonlar 2 Reiei

İddiaların gerçeği yansıtmadığı sonradan ifade edildi. İddiaların yalan olduğu AA Teyit Hattı tarafından duyuruldu. Dizinin bölümleri incelendiğinde de fotoğrafların yer aldığı bir bölümün olmadığı ortaya çıktı.

Görsellerin takibi yapıldığında bir fotoğrafın X hesabı tarafından paylaşıldığı görüldü ve ikinci fotoğrafın ise gönderinin altına yorum yapan bir başka kullanıcı tarafından konulduğu tespit edildi.

Simpsonlar Reiei

Ülker'den Türk gıda deviyle birleşme kararı Ülker'den Türk gıda deviyle birleşme kararı

Diziyle ilgili "Helikopter kazasını bildi" yönündeki paylaşımı yapan kullanıcının fotoğrafı yapay zeka yardımıyla çizdirdiği belirtildi. Kullanıcı bu durumu "Ben çizdirdim" şeklinde duyurdu.


 

Editör: Nehir Durdağı