Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, iktidara gelmeleri durumunda yabancılara verilen vatandaşlıkların tek tek inceleme altına alınacağını söyledi.

Oğan şu ifadeleri kullandı:

"Pasaport satma işini kaldıracağız. Benim vatandaşım konut alamıyor. Üzerinde ay yıldız olan pasaport bu kadar ucuz mu? Toprak satışını derhal durduracağız.

Yabancılara verilen vatandaşlıkların hepsini tek tek inceleme altına alacağız. Suriyelilerin, Afganların, Pakistanlıların Türkiye'deki mevcudiyeti 13 milyona geldi. 

Ben bir tehdidi buradan söylemek istiyorum. Türkiye'de 13 milyon Iraklı, Suriyeli, Mozambikli, Afganistanlı var. Bunun en az 6 milyonu askerlik yaşının üstündeki erkeklerden oluşuyor. En az 2 milyonu daha önce savaşmış, silah kullanmayı bilen, bir kısmı adam öldürmüş, bir kısmı mahkûmiyet almış insandan oluşuyor. Türk ordusunun mevcudiyeti 700 bin. Türkiye'de eline silah verdiğiniz an eğitime gerek görmeden askere dönüşebilecek 2 milyon insan var. Hani dış güç deniyor ya, bir dış güç gelip bunları silahlandırsa, içimizde 2 milyon var.

Kaç Suriyelinin oy kullanacağını bilmiyoruz. Süleyman Soylu her seferinde farklı bir rakam açılmıyor. Ben Türk vatandaşıyım, cumhurbaşkanı adayıyım; imza toplamak için e-Devlet'i kullanamadım. İlla insanları tek tek tutup hepsini kilometrelerce uzağa götürmem gerekiyor. Ama Suriyeli Halep'ten, Şam'dan gelip burada oturdu, oturduğu yerde ismini, soyismini değiştirme hakkı tanındı. İsim değişiklikleri yapıldı.

Seçim güvenliği meselesi bugün Türkiye'nin 1 numaralı meselesidir ve bunu sadece Sinan Oğan gündeme getiriyor. Herkese çağrıda bulunuyorum, herkesin teyakkuzda olması lazım. Seçim güvenliği namus meselesidir, gelin hep beraber buna sahip çıkalım."

Editör: Grlyrtts