15 Mayıs'ta uçak seferleri, haziranda lig başlıyor!

TFF Başkanı Nihat Özdemir, aynı zamanda İstanbul Havalimanı'nın da işletmecilerinden biri. Özdemir, uçak seferlerinin büyük ihtimalle 15 Mayıs'ta başlayacağını, lig maçlarının da haziran ve temmuz aylarında tamamlanacağını söyledi

15 Mayıs'ta uçak seferleri, haziranda lig başlıyor!

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olan, aynı zamanda İstanbul Havalimanı'nın da işletmeclerinden Nihat Özdemir, çarpıçı açıklamalar yaptı.

Milliyet gazetesinin duayen spor yazarı Şansal Büyüka, Özdemir'le yaptığı görüşmeyi kaleme aldı.

Büyüka'nın yazısından öne çıkan bölümler şöyle:

-  Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, “12-13-14 Haziran’da iyi ihtimal başlarız” deyince, bu tarih bana “fazla iyimser” geldi.

- Nihat Ağabey’i (Özdemir) aradım, “Anılan tarihte başlar mı?” dedim, “başlar” dedi ve anlattı: “Sağlık Bakanlığı ile konuşuyoruz, Bilim Kurulu ile konuşuyoruz. Sürekli temas halindeyiz. Bu tarihte başlayabileceğimizi düşünüyoruz.”

- Kötü de düşünmek lazım... “Ya başlayamazsanız” dedim. Nihat Ağabey cevap verdi: “Elimizde tam 10 alternatifli plan var. Her senaryoya hazırız. Onlardan birini söyleyeyim; 15 Temmuz’da başlasak, bu ligi ağustos sonuna kadar gene bitiririz. Hepsinin planı gerçekçi biçimde yapıldı.”

- “Peki” dedim, “Futbol bu kadar tatile girdi. Üç aydır futbolcular yatıyor, takımlar yatıyor. Kendilerine yeterli hazırlık süresi tanınacak mı?” “Kulüplere şimdiden söyledik, yavaş yavaş hazırlanmaya başlasınlar.”

- Aklım pek yatmadı, ortalık kırılıyor, nasıl olacak bu iş? Nihat Ağabey devam etti: “Futbol Federasyonu’nun Türkiye’nin birbirinden önemli profesörlerinden oluşan Sağlık Kurulu var. Başında ünlü Profesör Ömer Taşer bulunuyor. Çok ciddi bir rapor hazırladılar. Kulüp binasından, antrenman tesisinden, antrenmana gidiş gelişten, soyunma odasından, maçlara gelene kadar neler yapılması gerektiğini, hangi önlemlerin alınmasına ihtiyaç duyulduğunu teker teker yazdılar. Pazartesi ya da salı günü bu raporu kulüplere göndereceğiz. Ona göre hazırlansınlar.”

- Maçların nasıl oynanacağını sordum: “Kalan sekiz haftayı eskiden olduğu gibi oynayacağız. Cuma-cumartesi-pazar-pazartesi... Eğer geç başlamak zorunda kalırsak, bir haftada, iki haftalık fikstürü uygulayabiliriz. Yani pazartesi-salı-çarşamba ilk maçlar, cuma-cumartesi-pazar ikinci maçlar... Ama buna gerek kalacağını sanmıyorum.”

- Aklıma ülkelerine giden yabancı futbolcular geldi. Dünyanın öbür ucuna giden oyuncular var. Uçaklar çalışmıyor, nasıl gelecekler? “Göndermeselerdi” dedi Nihat Ağabey... “Ben seyircisiz bir hafta daha oynayalım dedim, istemediler. Şimdi pişmanlar.”

- Peki deplasmanlar nasıl olacak, takımlar özel uçaklarla mı gidecekler diye sordum. Nihat Ağabey bu soruyu yanıtlarken, önemli bir müjde verdi. Biliyorsunuz, yeni havaalanının en önemli yapımcılarından ve işletmecilerinden biri zaten... Yani uçak ve havacılık işlerinde kulağı delik... “Zaten büyük ihtimalle 15 Mayıs’ta uçak seferleri başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2020, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER