Ali Koç'tan bomba itiraflar: Yaşayarak gördüm!

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Divan Kurulu toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu

Ali Koç'tan bomba itiraflar: Yaşayarak gördüm!

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, kulübün divan toplantısında üyelerin sorularını telekonferans yoluyla cevapladı.

Koç, şu ifadeleri kullandı:

- Türk futbolunun içinde bulunduğu kriz, Fenerbahçe de buna dahil, Türkiye'nin demografisine baktığımız zaman altyapıdan sporcu yetiştirmemiz gerekiyor. 14 yabancı sayısı aşağı inince altyapıdan oyuncu gelecek diye bir garanti yok.

- Altyapıdaki en büyük sorunlardan bir tanesi iyi hocalar gerekli. Tesisler gerekli. 

- 14 yabancı sınırını getirince altyapıdan oyuncu yetiştireceğiz diye bir durum yok. Son 10-15 yılda 11 kere değişmiş bir sistemden bahsediyoruz.

- TFF'de Fenerbahçe'nin iyi temsil edilmediğine dair bir soru var. Biz seçilmeden önce, seçildikten sonra da TFF'nin kurullarıyla ilgili endişelerimizi, vereceği zararları defalarca dile getirdik. Dile getirmeye devam edeceğiz.

- TFF'yle yaşadığımız sorunlar, disiplin kararları ve son dönemde bizimle kişiselleşmiş çekişmelerin fayda sağlamadığı ve F.Bahçe'ye zarar verdiğini görüyoruz. 
- Oyunun kuralları er ya da geç değişecektir. Türk futbolu bundan sonra altyapıdan oyuncu çıkarmak zorunda. Zaman alacak ama zorundayız. 

- Fenerbahçe son 10-15 yılda altyapıdan futbolcu çıkarma konusunda pek başarılı değil.

- Ben yönetimde görev yaparken başka kulüpten bir yönetici, "Futbol öyle bir şey ki yönetici refleksiyle senden sonrakilerin başarısız olmasını istersin" dedi. Ben de, "Bu sizin camiaya has bir şey, bizim camiada böyle şey olmaz" demiştim. Yanıldığımı yaşayarak gördüm.

- Şartnameye göre yayıncı kuruluşun yeni sezonda 3.1 milyar TL ödemesi gerekirken 1.7 milyar TL'ye kadar düşmek istiyorlar. 

- Fenerbahçe'nin A Takımı ile altyapı takımı arasındaki fiziki durum o kadar uzak ki, bir birlik ortamı yakalanamıyor. 

- Arzu ettiğimiz altyapı başarısını yakalamak için tüm takımı bir arada tutmamız gerekiyor. Bunun için arazi işini halletmemiz gerekiyor ve bunda da çalışmalara başladık. Kaynak olarak da bazı iş adamları var bu tesislere adlarının verileceği...

- Samandıra ile Dereağzı faaliyetlerini ortak bir alana taşıyabilmek istiyoruz. Akademi ile A takımın aynı havayı solumasını hedefliyoruz. Bunun için girişimlerimiz var, iyi de gidiyor. Yeter ki arazi işini halledelim. Bunu er ya da geç yapmak zorundayız.

- Türk futbolunun gelişmesi, Avrupa ile aranın kapanması için devlet stratejisine ihtiyaç var. 1 kulüple olmaz, topyekün olması gerekiyor.

- İlk 2 yılda yanlışlarımız, zaman kayıplarımız oldu. Çabalar göz ardı edilemez. 

- Sabır diyorsunuz, ben de diyorum. İlk yıl bu kadar sıkıntılı geçmese daha fazla sabredebilirdik. İkinci yılımızda daha başarılı olmamız gerekir diyerek reformlar ya yavaşladı ya da ertelendi.

- Şu 30 koli, bu 50 koli yardım yapmış diye isim verilirken pandemi süresince bizim yaptığımız yardımlar göz ardı edildi.

- Tüm yabancılar için değil ama çoğu için kontrat için mücadele etmek, arma için mücadele etmenin önüne geçmektedir. 

- Türk futbolcularda daha fazla aidiyet işlemek mümkün. 
- Bunla beraber ekonomik şartlarımız her anlamda bizi kısıtlıyor. Bizim politikamız, Türkleştirmedir. 

- 2 senedir düşündüğümüz, aktif bir şekilde planlamaya koyduğumuz politikadır. TFF'nin sürpriz bir şekilde bizle paylaştığı rakamlara baktığımız zaman daha fazla Türkleşmemiz gerekiyor.

- TFF, devre arasında transfer yapmamamız için elinden gelen her şeyi yaptı. 

- Bu sene limit konusunda ne yapacaklarını bilmiyoruz ancak devre arasındaki gibi bir tutum olursa, tutumumuzun bu sefer farklı olacağını buradan herkes bilmeli.

- 3 Temmuz tüm Fenerbahçelilerin kırmızı çizgisidir. Ülkemize kastedenler, 3 Temmuz'da sarı lacivert bir duvara çarpmıştır. 

- Aziz Yıldırım, o dönemde kahramanca liderlik yapmıştır. Kendimizi korumak için bu örgütün tüm rüzgarı arkasına aldığı en heybetli, en ihtişamlı döneminde, yapayalnız kalmamıza rağmen bu örgütle başa çıkılmıştır. Daha sonra bu örgüte yönelik olan eleştirilerin de fitilini yakmıştır. 

- Bazı oyuncularımızla ilgilenen, alaka gösteren kulüpler var. Ne kadar bonservis cephanemiz olacak bilemiyoruz. 
- Bonservisi olmayan oyuncular sizi aldatmasın ama bir imza parası olayı var. Bonservis olarak UEFA'nın hesabına girmiyor ama bizim cebimizden çıkıyor.

- Almanya'dan 18 yaşındaki bir oyuncuya 100 bin euro olsa bile harcamayalım" diyorlar. 

- Ana hedefimiz, yaş ortalaması ve maaş bütçesini indirmek, omurgayı oluşturmak, Türklere odaklanmak, finansal sıkıntılardan dolayı bonservissiz oyunculara odaklanmak veya kiralamak.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Popüler Haberler