Ali Koç'tan derbi öncesi flaş açıklamalar: Birlikte yürümemiz zor!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray derbisi öncesi bir basın toplantısı yaptı ve çarpıcı açıklamalarda bulundu

Ali Koç'tan derbi öncesi flaş açıklamalar: Birlikte yürümemiz zor!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray derbisi öncesi düzenlediği basın toplantısında flaş açıklamalar yaptı. 

Toplantıyı Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük de izledi.

Ülker Stadı 1907 Tribünü'nde düzenlenen toplantıda Koç, önce Fenerbahçe aleyhine yapıldığını iddia ettiği hakem hatalarının videosunu izlettirdi. Ardından da şunları söyledi:

- Pozisyonlara baktığınız zaman bu pozisyonlar bize göre yoruma açık olmayan pozisyonlar. Alanyaspor maçında kural hatası için başvurduk. Bizi üzen şey bu kural hatası için bayvurumuzun ele alınış şekliydi. Uzun bir süre karar verilemedi. Kimse IFAB raporunu dahi okumadı.

- Buradaki Antalyaspor maçında pek çok maçta verilen ancak ne hikmetse bize gerildiğinde verilmeyen bir penaltı var.

- Göztepe maçında 4 dakika 17 saniye bizim golümüz üzerinde istişare edildi. Trabzon'da aut atışına korner verildi. Bu olabilir ama geçen sene hatırlayın bir taç atışı verilmiş, o taç atışı golle sonuçlandığında Türkiye medyası yangın yerine dönmüştü.

- Bu hatalar bizim lehimize hatalar olsaydı. Ne Fenerasyonu kalmıştı, ne Zorlu toplantısı

- Son olarak Ankaragücü maçımızda. Maçtan sonra da net ve bariz bir şekilde yine taraflı tarafsız spor medyasının aktardığı gibi gol iptali gerekirdi.

- Bizim lehimize ne yaşandı? Burda Ankaragücü maçında auta giden topa korner verildi. Zanka'nın gol attığı pozisyonda. Orada haksız 2 puan aldığımız söylenebilir.

- Hatalar nedeniyle kaybettiğimiz 14-15 puandan bahsediliyor. Bunun yarısını hesaba katsanız, durumun ne olacağını görürsünüz.

- Bunlar saha içinde yaşananlar. Saha dışında olanlar da var. Federasyonumuz aldığı kararlarla bizi daha büyük sıkıntılara sokacaktır.

- Bu zamana kadar 11 maç kazanmışız ve bu 11 maçın 9'unda hakemler ne hikmetse bir sonraki hafta maç alamamıştır. Hakem camiasında sıkça kullanılan bir söz vardır: hakemler cin gibidir, atamaya bakar mesajı alırlar.

- Hakemlerin söz konusu Fenerbahçe olunca takındıkları bu ürkütücü boyuttaki cüretkar tavrı nasıl yorumlayacağımızı sizlere bırakıyorum. VAR protokolünü hiçe sayan uygulamalar normalleştirilmeye çalışılıyor.

- Kayserispor maçında bir diyalog oluyor. Emre'ye ceza vermek için gazetelerde 'Şöyle dedi, böyle dedi' diye haberler çıkartılıyor. Mevzuata göre o olayla ilgili ceza verilemez. Ancak hakemden ek rapor isteniyor. Soruyoruz neden? Dosya sağlam olsunmuş. Sen ceza veremeyeceğin olaya neden rapor istiyorsun? Çünkü hakemlere mesaj veriliyor. Vedat Muriqi'nin sevki de meydan okumadır, zorlamayla yapılan hamledir.

- Harcama limitleri konusunda çok uğraştık. Bankalar Birliği ile olan anlaşmayı biz imzalamadık değil, imzalayamadık. Kendi imkanlarımızla başka bir yoldan gitmeye çalıştık.

Harcama sınırımız hep ekside tutuldu. Sağolsun Sadık Çiftpınar kardeşimiz bu seneki alacağından bir miktar fedakarlık yaptı ve biz bu sayede bir miktar harcama limiti alıp, Fayette'in lisansını çıkarabildik.

-  Sahadaki hakemlerin standart dışı uygulamaları artık görmezden gelemeyeceğimiz noktayı çoktan geçmiştir.Sezon bitiyor biz Fenerbahçe olarak bu vahim hataların bitmesini beklerken her hafta bir şeyler oluyor. Bakalım bu hafta ne olacak? Menüde ne var bakalım! Açıkça söylemek gerekirse Türk futbolu bugüne kadar görülmemiş düzeyde bir futbol mühendisliği ile karşı karşıyadır.Galiba 25. haftaya kadar fikstür belirlenmiş. Bir bakın o fikstüre. Şampiyonluğa oynayan 6 takımın kaçı cuma günü oynamış? Milyonlarca taraftarın ve kameraların önünde göz göre göre pervasız bir şekilde yapılan bir mühendislikten söz ediyorum.

- Nihat Özdemir Fenerbahçe Spor Kulübü'ne hizmetleri olmuş, Fenerbahçe'ye hizmet etmiş biri. Altı yıl birlikte çalışma şansımız da oldu. Herhalde o altı yılda hayatımızın en zor dönemleriydi. Kendisiyle şahsi hiçbir şeyim olamaz. Ancak söz konusu Fenerbahçe ise benim için kırmızı çizgi de orasıdır. Nihat beyin başarıl olmasını istiyoruz ancak bu kadar zigzag içinde nasıl bir iletişimde olabiliriz? Zor.. Zor görünüyor! Zorlu'da bir toplantı oldu. Algı operasyonu yapıldı. Bizim için rutin bir toplantıydı. Sonra çok çok sonra aynı şekilde başka kulüp başkanları ile de görüştüğünü söyledi. Keşke o zaman söyleseydi. Biz Türkiye'nin en büyük kulüplerinden bir tanesiyiz. TFF Başkanı bizi umursamalıdır.

- Tüm kulüplere ve paydaşlara çağrıda bulunmak istiyorum. Görüş ayrılıklarımız zaman zaman olacak ama hepimizin ortak hedefler de olmalıdır. Türk futbolunun geleceğini karartan bu durumlarla beraber mücadele edelim. Ortak sorunlarımız var. Sen ve ben demeden beraber çözmek için uğraşmalıyız. Eğer birileri kulüplerin emeklerini görmezden geliyorsa, saha içi saha dışı konularla kulüplerin haklarını yiyorsa bunun için göğüs germeliyiz. Etik davranış ve adalet istiyoruz.

 Mustafa Cengiz de hazırsa konuşacağımız çok şey var, konular birikti. Dört başkanın olmasına da gerek yok. Bu belki de sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Bunun faydalı olacağını düşünüyorum. Dört kulüp başkanını toplamak kolay değil, siz inisiyatif alırsanız olur.

- Fenerbahçe'de efsane olmuş Müjdat Yetkiner'in propaganda amaçlı şeyler söylemesi... Allah kimseyi bu duruma düşürmesin. Camiamızın şu günlerde bilhassa iletişim konusunda desteğe ihtiyacı var. Bunlar tesadüfen söylenen şeyler değil.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2020, 20:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER