Avrupa Süper Ligi'ne Türkiye'den hangi takım çağrıldı: Flaş iddia

Avrupa'nın 12 büyük kulübünün kuruculuğuna ön ayak olduğu Avrupa Süper Ligi'ne UEFA ve FIFA'nın tepkisi sürerken, İngiliz basını yeni bir iddia ortaya attı ve Türkiye'den çağrılacak takımı açıkladı

Avrupa Süper Ligi'ne Türkiye'den hangi takım çağrıldı: Flaş iddia

Avrupa futbolunun 12 büyük kulübü, UEFA'nın karşı çıkmasına rağmen Şampiyonlar Ligi formatını reddederek Avrupa Süper Ligi'ni kurdu.

Avrupa Süper Ligi'nde yer alan kulüpler şunlar:

Milan, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid ve Tottenham.

Avrupa Süper Ligi’ne, Almanya’dan Bayern Münih, Dortmund, Fransa’dan Paris Saint Germain'in de davet edildiği, ancak bu kulüplerin çağrıyı kabul etmediği belirtildi.
 
UEFA, Avrupa Süper Ligi'ne karşı resmi sitesinden bir açıklama yayınladı ve organizasyonun oluşturulması halinde takımların hem liglerinde hem Avrupa'da hem de dünyada hiçbir resmi maça çıkamayacağını, ayrıca futbolcuların da milli takımlarında oynayamayacağını duyurdu.

UEFA'nın yaptığı açıklama şöyle:

UEFA; Premier Lig, La Liga ve Serie A'dan bazı takımların Avrupa Süper Ligi'ni kuracağını öğrenmiş bulunmakta. Eğer bu gerçekleşirse, organizasyonu durdurmak için Serie A, Premier Lig ve La Liga yönetimiyle birlikte, tüm UEFA dernekleri ve FIFA'yla ortak hareket edeceğiz. Bu alaycı proje, toplumun dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde birkaç kulübün çıkarına dayanmaktan öteye gitmiyor.

Ligin kurulmasını önlemek için hem hukuki hem de sportif olarak alacağımız tüm önlemleri değerlendireceğiz. Futbol, tereddütsüz maçlara ve sportif liyakate dayanır.

Daha önce FIFA ve 6 kıtanın federasyonuyla ortak olarak duyurduğumuz karara göre; Avrupa Süper Ligi kurulması halinde, organizasyonda yer alan takımlar yerel ligleriyle beraber, Avrupa ve dünyada hiçbir resmi müsabakada yer alamayacak ve futbolcuları milli takım forması giyemeyecek.

Avrupa Süper Ligi'ne katılmayı reddeden Almanya ve Fransa kulüplerine teşekkür ediyoruz. Tüm futbolseverleri, taraftarları ve politikacıları, böyle bir projeye karşı bizimle mücadele etmeye davet ediyoruz.

Bu gelişmenin ardından İngiliz basını Avrupa Süper Ligi'ne Türkiye'den de Galatasaray'ın dahil edileceğini yazdı.

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz ise kendilerine gelen şu an için bir resmi teklif bulunmadığını belirtti.

Cengiz, “Galatasaray menfaatleri neyi gerektirirse onu yaparım. Tabii ki camianın izni ve onayı olmadan karar veremeyiz. Avrupa'da bütün büyük kulüplerin başkanları benim yakın dostum. Özellikle Real Madrid Kulübü Başkanı Perez ile ayrı bir dostluğumuz var. Hatta bir maç sonrası torunum Mert'e hediye ettiği formayı unutamam. Dediğim gibi şu an için bize gelen resmi bir teklif yok. Böyle bir teklif gelirse, camiamızın menfaatleri doğrultusunda hareket ederiz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER