Lig tamamlanmazsa Şampiyonlar Ligi'ne kim gidecek? İşte cevabı

Koronavirüs nedeniyle ertelenen Süper Lig'de sezonun tamalanıp tamamlanmayacağı henüz belli olmadı. Peki sezon tamamlanamazsa gelecek yıl Şampiyonlar Ligi'nde ve Avrupa kupalarında Türkiye'yi hangi takımlar temsil edecek?

Lig tamamlanmazsa Şampiyonlar Ligi'ne kim gidecek? İşte cevabı

Futbolda Süper Lig maçları, diğer spor organizasyonları gibi koronavirüs nedeniyle ertelenmişti.

Aradan uzun süre geçmesine rağmen koronavirüs etkisini göstermeye devam ettiği için maçların ne zaman oynanacağı bir türlü belli olmadı. Ayrıca maçların hiç oynanaması da gündeme geldi.

Avrupa futbolunun patronu UEFA, bugün yapılan İcra Kurulu toplantısı sonrası alınan kararları açıkladı.

UEFA, Federasyonlara yerel liglerin tamamlanmasını ısrarla tavsiye ederken, mümkünse yerel liglerin Ağustos ayından önce tamamlanması istendi.

UEFA, liglerin tamamlanmaması durumunda gelecek sezon Avrupa Kupalarına katılacak takımlar için kulüp katsayısı yerine sportif performans kriterinin kullanılacağını açıkladı. Buna göre yerel federasyonlar Avrupa Kupalarına katılacak takımları mevcut puan durumuna göre belirleyebilecek. İddia edildiği gibi UEFA kulüp puanlama sistemine göre yapılmayacak.

UEFA, federasyonlar tarafından kupalara gönderilecek takımlar için son kararı verme hakkını saklı tutacağını da açıkladı. Seçimlerin tarafsız ve nesnel yapılması yönünde federasyonların uyarıldığı da belirtildi.

En geç Ağustos ayına kadar ligleri bitirme tavsiyesi veren UEFA, yetiştiremeyecek olan ülkelerin en geç 27 Mayıs tarihine kadar bildirmek şartıyla play off gibi farklı formatlar uygulayabileceği ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER