Milli Takımımız'ın rakibi Cebelitarık! Cebelitarık nerede? Nüfusu kaç? Nereye bağlı?

A Milli Takımımız, Dünya Kupası grup elemelerinde 4 Eylül'de Cebelitarık'la deplasmanda karşılaşacak. Peki Cebelitarık nerede? Cebelitarık'ın nüfusu kaç? Cebelitarık nereye bağlı?

Milli Takımımız'ın rakibi Cebelitarık! Cebelitarık nerede? Nüfusu kaç? Nereye bağlı?

Cebelitarık, İberd Yarımadası'nın güney ucundadır, tek sınır komşusu olan ülke İspanya'dır ve İngiliz Denişaşırı toprağıdır.

Bu İngiltere'ye bağlı olan küçük ülkenin nüfusu 35 bin civarındır. 

Akdeniz'e giriş noktasında olduğu için boğazı nedeniyle önemli bir konumdadır. Dünyanın deniz ticaretinin yarısının boğazdan geçmesiyle stratejik olarak önemli olmaya devam etmektedir.

Cebelitarık'ın ekonomisi büyük ölçüde turizm, çevrimiçi kumar, finansal hizmetler ve yakıt ikmaline dayanmaktadır.

Cebelitarık'ın egemenliği, İngiliz-İspanyol ilişkilerinde bir çekişme noktasıdır çünkü İspanya, toprak üzerinde bir hak iddia etmektedir. Cebelitarık halkı, 1967 referandumunda İspanyol egemenliği önerilerini reddettiler ve 2002 referandumunda ortak egemenlik fikri de reddedildi.

Adını 8. yüzyıl mağribi askeri lideri Tarık bin Ziyad'dan aldığı söylenmektedir. Tarık Dağı'yla çevrilidir.

Endülüs fatihi Tarık bin Ziyad'ın 711 yılında ordusuyla birlikte ilk ayak bastığı ve askeri karargâh olarak kullandığı yer olması sebebiyle İslam kaynaklarında “Cebelü Târık” (Tarık'ın Dağı) diye adlandırılmıştır. Bu isim İtalyancaya Gibilterra, öteki Avrupa dillerine de Gibraltar şeklinde geçmiştir. 

 I. Isabel 1502’de Cebelitarık’ı İspanya Krallığı’na katmıştır.

1704'te İngiltere-Hollanda deniz kuvvetleri tarafından ele geçirilmiştir. 1713 tarihindeki Utrecht Antlaşmasıyla İspanya kaleyi İngiltere'ye iade etmeyi kabul etmiştir.

Cebelitarık'ın statüsü iki ülke, İspanya ile İngiltere arasında hala tartışılmaktadır. Kendi isteğiyle İngiliz sömürgesi olarak kalmak isteyen 6 km² yüzölçümü, 35.000 nüfusuyla ülke olarak bayrağı ve marşı olan Cebelitarık, dünya üzerinde küçük bir alan zapt etmesine rağmen iki ülke arasında zaman zaman sorunlara neden olmaktadır. 

1967 ve 2006 yıllarında yapılan referandumlarda Cebelitarıklılar, Birleşik Krallık yönetiminde kalma yönünde karar almışlardır.

Birleşik Krallık'ın Avrupa kıtasındaki tek sömürgesi olan bu yarımada etnik olarak çoğulcu bir yapıya sahiptir. 1753 yılında yapılan nüfus sayımına göre Cebelitarık bölgesinde; 434 Britanyalı, 597 Cenevizli, 575 Yahudi, 185 İspanyol ve 25 Portekizli yaşamaktaydı. 

1995 yılında seçmen kütüklerindeki orijinal isimlerine bakıldığında yarımadada yaşayan halkı %27 Britanyalı, %24 İspanyol, %19 İtalyan, %11 Portekizli, %8 Maltalı' dır. Geri kalan kısmı küçük etnik gruplardan oluşmaktadır.

Günümüzde Cebelitarık, Avrupa’daki durgun ekonomiyle tezat teşkil edecek şekilde yüksek büyüme hızı (2012 yılında %7,8) ve düşük işsizlik oranıyla (2012 yılında %2,5) dikkat çekmektedir. Cebelitarık ekonomisi; genel ticaret, bankacılık, mali hizmetler sağlanması, iletişim, e-kumar, turizm ve denizcilik faaliyetlerine dayanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2021, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER