Sergen Yalçın: İdmanlarda oynarsam çocukların morali bozulur!

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, çarpıcı açıklamalar yaptı

Sergen Yalçın: İdmanlarda oynarsam çocukların morali bozulur!

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, Beinsports'da katıldığı programda soruları yanıtlarken çarpıcı açıklamalar yaptı.
Yalçın'ın açıklamaları şöyle:

- Bizim oynatmak istediğimiz bir oyun var. Bunu, oyunculara önce mental olarak vermek zorundayız. Önce kafalar bu oyunu oynamaya yatkın olmalı. Belli başlı oyuncularımız var, koyuyorsun oyuncuyu, atletik bir oyuncu, çabuk oyuncu ama yansıtmıyor sahaya. Sonra diyoruz ki bu oyuncu yetenekli oyuncu. Ne yapayım yetenekli oyuncuysa? Bana sahada iş yapmıyorsa anlamı yok ki.

- Kaleci haricindeki 10 futbolcunun da hücuma destek olması lazım. Bizden önceki süreçte iki tane 6 numara vardı takımda... Biz geldikten sonra Elneny'deki performans değişimi fazla oldu. Çok ofansif özelliği olmayan, sadece pas bağlantısını kuruyordu. Biz ona daha farklı bir sorumluluk verdik. Daha öne çıkmasını istiyoruz. Son maçta Burak'ın golünde asist Elneny'den geldi.

-  20-25 milyonluk bir kitleye oyunumuzu sunuyoruz. Stada 8 bin kişi geliyorsa ben işimi iyi yapmıyorum demektir. Stada seyirciyi çekmek zorundasınız. Taraftarın ilgisine minnettarım. Beşiktaş çok uzun süredir böyle bir birliktelik yaşamıyordu. Biz taraftara mutlu edecek bir şey sunmak için çalışıyoruz. Yoksa beni izleyeceğine evinde oturur Barcelona-Real Madrid maçını izler.

-  Çok krampon giyip oynamak istemiyorum idmanlarda, çocukların da morali bozulacak yoksa. Görürlerse, problem olur diye şey yapmıyorum. Bende de futbol oynayacak çok hal kalmadı. 10 dakika oynasak kalp krizi geçirebiliriz.

-  Sezon sonu transfer konusuna bakacağız. Yönetim de bizi zorlayacak ama kaliteli kadro kurmak istiyoruz. Burası Beşiktaş. Şampiyon olmak zorundayız. Ne derece bu kaliteli kadroyu kurabileceğiz, onu da bilmiyoruz açıkçası. Maddi durum çok iç açıcı durumda değil, ciddi sıkıntılarda yola devam etmeye çalışıyoruz. 

-  Açıkçası şampiyonluk zor. Trabzon var, diğerleri var. Geçen sezon Galatasaray arayı kapattı ama önünde bir takım vardı. Şimdi çok var... Biz her maçımıza kazanmak için çıkıyoruz. Ne kadar üstte bitirebilirsek ligi o kadar iyi... Şu anda görünen Galatasaray, Trabzonspor ve Başakşehir şampiyonlukta favori gözüküyor. Biz Fenerbahçe'yle geride kaldık.

- Ljajic eğer İstediğimiz seviyeye gelirse, bizim istediğimiz oyunu oynarsa, kullanabiliriz. Beklediğimiz oyunu oynamayan, performans vermeyen bir oyuncuyu maalesef kullanamayız. 'Saklanıyorsun ve kaçak oynuyorsun' diye kendisine de söyledim.

- Kimseyi örnek almıyorum. Herkesin çalıştığı şartlar farklı. Guardiola gelsin burada çalışsın. Herkes Klopp ve Guardiola'ya tapıyor. Fenomen oldular. Doğru mu bu? Değil. Salah ve Mane'yi ben alamıyorum. Onlar alıyor. Bana da verin 300 milyon euroluk bütçe bakalım o zaman! Löw'le çalıştım. Çok da iyi bir teknik adamdı ama Adanaspor'u küme düşürdü, Almanya'yı ise Dünya şampiyonu yaptı.

- Boateng'den memnunuz ama kim kalır, kim gider... Oyuncularla ilgili şu anda böyle bir yorum yapamam. Herkes de gidebilir, herkes de kalabilir. Maçlardaki performanslara bakacağız, kimin kafa yapısı nasıl, tavır ve davranışlar bize uygun mu? Bunu yapmak da kolay değil, her git dediğimiz oyuncuyu gönderemeyiz. Elimizden geldiğince, hem Beşiktaş için, hem de oyuncularımızı koruyarak bunu yapmaya çalışacağız.

- Binlerce taraftar sosyal medyadan çağrı yaparken, benim buraya gelmeme lüksüm zaten olamaz, burada maddi bir şeyler konuşma lüksüm olamaz. Olmadı da zaten, hiçbir şey de istemedim. Bütçe 100-150 olduğu zaman da biz göreve gelmiyoruz zaten, zor zamanda geliyoruz. Bizim için de iyi, zor zamanda bir şey yaparsak, bunun duygusal hazzı da başka olur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER