Türk futbolunda isyan: Kulüpler Birliği, TFF'ye bayrak açtı!

Kulüpler Birliği Vakfı bugün toplandı. Toplantıda flaş kararlar alındı

Türk futbolunda isyan: Kulüpler Birliği, TFF'ye bayrak açtı!

Kulüpler Birliği Vakfı, Süper Lig’in 18 takımının yanı sıra lige yeni yükselen Hatayspor ve BB Erzurumspor’un da katılımıyla 20 takımla gerçekleştirildi. 

Toplantıda flaş kararlar alınırken, açıklamayı Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil yaptı.

Sepil'in açıklamaları şöyle: 

- Ligi son 3 sırada bitiren Hes Kablo Kayserispor, BtcTurk Yeni Malatyaspor ve MKE Ankaragücü, ligden düşmenin kaldırılmasını talep etti. Toplantıda, kulüplerin tamamı bu konuda ortak görüşte birleşti.

- Süper Lig’in 20 takımla oynanmasının bazı ekonomik kayıpları olacak. Ama inanıyorum ki böyle bir karar alındığında bakanlığımız ve diğer gelir yaratıcı merciler, kulüplerin kaybı olmadan, 20 takımla oynanacak bir formatı kuracaktır.

- Önümüzdeki yıllarda 20 takımlı bir ligin sağlanabileceğini düşünüyoruz. Bu konudaki müracaatımızı, federasyonumuza ileteceğiz. Bize teklifle geleceklerini biliyoruz.

- Ortak aldığımız karar; yabancı kuralın bu sene yapılmasının kulüplere hiçbir faydası olmayacağı yönündedir. Ekonomik anlamda kötüleşen kulüplere bu kural yara açacaktır. Bunu 1 yıl erteleyelim. Bu hızla alınan kararın hiçbir faydası yok.

- Yabancı sayısı kuralı alınmadan, kulüplerle görüşme yapılmasına karar verdik. 18 kulübün ortak kararıdır diye dediğimiz oluyor. Kulüplerin değişik kararları var. Ama bu konuda ortak paydada değildik. Bu da doğaldır.

- TFF'nin yayıncı kuruluş ile görüşme yapmadan görüşüp anlaşması da var. 

- Yayıncı kuruluş, pandemide yaşanan zorluklarla ilgili bir indirim talebiyle gelmişti. 

- TFF, bundan birkaç gün önce beni arayarak Digiturk’le bir rakam üzerinden anlaştıklarını söyledi. Kulüplerin içinde olmadığı bir toplantıda bu rakamın doğru olmadığı kararını aldık. 


- Tabii ki gönlümüz, Digiturk’le en uygun şekilde önümüzdeki 2 senenin bitirilmesi. Kulüplerin çok önemli gelir kaynağının düşürülmesi durumu; kabul edilmesi mümkün değil.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER