Ve Konuştu: Fikret Orman'dan Flaş Açıklamalar!

Beşiktaş'ın eski başkanı, yeni başkan Ahmet Nur Çebi ve yöneticiler tarafından kendisine yöneltilen suçlamaları yanıtladı

Ve Konuştu: Fikret Orman'dan Flaş Açıklamalar!

Beşiktaş'ta kulübü borçlu bıraktığı, gelirlerini temlik ettirdiği, futbolculara ve menajerlere aşırı ödemeler yaptırdığı ve kulübü batma noktasına getirdiği gerekçesiyle yeni başkan Ahmet Nur Çebi ve yöneticiler tarafından eleştirilen Fikret Orman suskunluğunu bozdu.

TRT Spor'daki programa katılan Orman şunları söyledi:

"Beşiktaş kupayı önemsemez. Ben de başkan olduğum dönemlerde önemsemezdim. UEFA'ya keşke devam edebilseydik ama Beşiktaş'ın esas hedefi şampiyonluktur. Havlu atacak durumda değiliz. Gökhan Gönül'ün bir açıklamasını gördüm. Hoşuma gitti, her şey çok çok çabuk değişir. Futbolda inişler çıkışlar olur. Mesele takım birliğine ulaşmak. Bunu da en başta da başkan ve yönetim kurulu yapar. Her şeyden evvel başkan ve yönetim de bu organizasyonu iyi yönetmeye gayret etmeli. Güven vermeniz lazım. Oyuncular ve hocalar insan. Bu takımda çok tecrübeli oyuncular var. Bu da negatiften pozitife gitmeli. Hocayı kamuoyunda tartışmak negatif bir durumun oluşmasına sebep olur. Futbolda güneşli günler yoktur sadece, arada yağmurlar gelir. Başkanlık ve yöneticilik 'Parayı verdim' demekle olmaz. Bu bir ekip işi. Abdullah Avcı'ya destek olunmalı.

Beşiktaş'ın çok kaliteli kadrosu var. Ben Beşiktaş'a zarar verecek bir şeyler yapmam. Beşiktaş'ın kadrosu ve teknik direktörü iyi. Belki bu sene şampiyon olunamaz ama gelecek yıllar için iyi olabilir.

Beşiktaş geleneklerinde hesap sormak yoktur. Bizde eski yönetici ve başkanlara hürmet vardır. Maalesef ki geleneklerimizi kaybettik. Geldikleri günden beri hep bir açıklama yapıyorlar. 'Benim haberim, bilgim yoktu' gibi şeylerle karşı karşıya geldim. Bunlar doğru değil. Eğer siz o umudu taşımazsanız kimlere bilet satacaksınız? Oyuncuyu kötülerseniz kime satacaksınız? Beşiktaş tarihinin en önemli transferlerini yaptık. 100 milyona yakın gelir elde ettik. Beni hep topun içine çekmeye çalıştılar. 

Beşiktaş'ta başkan olduğum andan şimdiye kadar her şey temlik yoluyla yapıldı. Bırakmamın en büyük sebebi, 'Paralar nerede' diğe bağırmaları. Biz Şampiyonlar Ligi'ne gidemeyince takımın maliyeti yükseldi. Fenerbahçe maçı vardı biliyorsunuz, biz o maça çıkmadık. 'O maça çıkmayın, 10 sene şampiyon olmayın' deniliyordu. 

Biz ilk günden borçlu gelmiştik. 330 milyon dolar borç vardı. Yeni kaynaklar yarattık.

Beşiktaş camiasının artık benden bıktığını düşünmeye başladım. Stadyumda insanlar bana düşmanca bakıyordu. Eğer o stadyumda geziyorlarsa benim sayemde. 2 sene üst üste şampiyon olduk. Şampiyonlar Ligi'nden namağlup çıktık. Tarihinden daha fazla sponsorluk anlaşması yaptık. Elimizden geldiğince Beşiktaş'a hizmet ettik. Ben Türkiye'nin en önemli başkanıyken ne ara 'Paralar nerede başkan' sorularına döndü. Oyuncu satmadan transfer yapamadık. Şampiyonlar Ligi geliri yokken küçülmemiz lazım dedim. Ahmet Bey diyor ki, '10 milyon TL kar eden bir kulüp 307 milyon zarar yaşadı.'

2012'de anonim şirketimizde Ahmet Nur Çebi yer almak istemedi. Vergi borçlarında şahsi sorumluluk isteniyor. Ben her 3 ayda lisans alırken, Vergi Dairesi'nden kefalet imzası attım. Atmasam imza alamaz. Toplantılara da Ahmet Nur Çebi gidiyordu. Beşiktaş Derneği'ni temsilen katılıyordu. Beşiktaş o dönemde de zarar açıklıyordu. O zaman da çıkıp, 'Biz kulübe zarar ettiriyoruz, Beşiktaş'a zarar veriyoruz' deseydi ya.

Evraklarda sorun görüyorlarsa mahkemeye gitsinler. 2012'den Şampiyonlar Ligi'ne gittiğimiz döneme kadar zarar açıklıyorduk ve o toplantılara da Ahmet Nur Çebi gidiyordu. Biz seçimle geldik, diyor. Beşiktaş'ı yönetenler doğru bildiklerini yapmaları için gelirler. Suistimal varsa mahkemeye gitsinler. O dönemde finansmanı yönetiyordu, şimdi hiçbir şeyi bilmediğini söylüyor.

Benim derdim Ahmet Nur Çebi'ye vurmak değil amacım, ben doğruları söylemek için buradayım. Beşiktaş son 17 senedir zarar ediyor. Yıldırım Demirören döneminde hep zarar edildi. Biz stadyumu açtık, kara geçtik. Ondan sonra zarar ettik.

Birçok hatam var. Bazı hak etmeyen insanları bir yerlere getirdik. Biz kötü niyetle hareket etmedik.

Görevi bıraktıktan sonra hiç kimseye ayrılın talimatı vermedim. Profesyonel arkadaşlarımız, 'Siz yoksanız biz de yokuz, gitmeden bu işi çözelim' dedi. Bu arkadaşlarla birçok iş yaptık. 2 tane arkadaşımız ayrıldı. CEO'nun hiçbir talebi olmadı. Sekreterlerim vardı, onlar çalışmak istemediler. Onun haricinde mevcut yönetim birçok arkadaşla çalışmak istemedi.

2012'den bıraktığım döneme kadar benim mal varlığımdaki artışı bulsunlar bağışlayacağım. 

Biz Beşiktaş'a geldiğimiz ilk günden itibaren her gün para aradık ve bulduk. Biz nasıl bulduysak şimdiki yönetim de bulacak. Beşiktaş'ın malları satılacakmış.

Seçime geldiğinizde böyle söyleyecektiniz.

Hangi takım menajerlere para ödemiyor? Her takım da ödüyor. Bir biz ödemedik. 5 senede 14 milyon Euro ödemişiz. Takıma ne ödenmiş peki. Otopark ucuza kiraya verilmiş. Sözleşmede var, istediğimiz zaman feshedilir. Şimdi gidip 1 yıllık parayı peşin almışlar. Neden aldınız madem kötü imzalanmış? (Ahmet Nur Çebi'ye) Gidip anonim şirketine imzayı atacaksınız! Siz güveneceksiniz.

Beşiktaş'ın durumunu bilmiyor muydunuz? Biliyordunuz. Bu kadar şikayet edeceğinize o zaman gelmeyecektiniz."
 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2020, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER