Almanya'da yaşanan enerji krizi ve hammadde fiyatlarının aşırı artış göstermesi nedeniyle birçok şirket iflas etmek zorunda kaldı. Borgers Grubu gibi köklü şirketler ve hastaneler de bu durumdan etkilendi. Orta Ölçekli İşletmeler Birliği, 1.4 milyon şirketin iflas riski altında olduğunu açıkladı.


Bu durum, iş dünyasında belirsizliklerin arttığı bir dönemde gerçekleşiyor. Pandemi sürecinin etkileri hala devam ederken, enerji krizi ve hammadde fiyatlarındaki artışlar da şirketlerin karlılığını olumsuz etkiliyor.

Yeniakit''in haberine göre, Hamburg merkezli Otto Grubu''na bağlı Mytoys adlı oyuncak mağazaları, faaliyetlerini durduracağını açıkladı. 

Grup, önümüzdeki yıl Şubat ayına kadar tüm şubeleri kapatacağını, internet platformunun kapatılacağını duyurdu. 

Bu karar 800 çalışanın işini kaybetmesi anlamına gelirken grup, Mytoys markasının gelecekte yalnızca Otto platformunda sunulacağı açıklaması yaptı.

Brent petrolün varil fiyatı ne kadar oldu? İşte detaylar Brent petrolün varil fiyatı ne kadar oldu? İşte detaylar

KÖKLÜ ŞİRKETLER BATMIŞTI

Almanya''da Ukrayna-Rusya savaşının getirdiği enerji krizi ve hammadde fiyatlarının aşırı artış göstermesi nedeniyle yüzlerce şirket daha önce iflas etmişti. 

Bu şirketler arasında 1866''da kurulan otomotiv parçaları tedarikçisi Borgers Grubu gibi pek çok köklü şirket ve hastaneler de bulunuyordu. 

Orta Ölçekli İşletmeler Birliği, 1.4 milyon şirketin iflas riski altında olduğunu açıklamıştı. 

Editör: İrem Nur Kaya