Tamamlayıcı sağlık sigortası, özel sağlık sigortası ile kıyaslandığında daha uygun primlerle SGK anlaşmalı özel hastanelerde sağlık hizmeti alma imkanı sunan bir sigorta türüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası , SGK anlaşması olan özel sağlık kuruluşlarında sadece devlet tarafından alınan 15 TL'lik katkı payı ödeyerek hizmet almayı sağlar. İstendiği takdirde ek teminatlar da satın alınarak paketleri genişletilebilen tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları pek çok farklı kritere göre belirlenmektedir. Peki en uygun tamamlayıcı sağlık sigortası nasıl bulunur ve fiyatlar neye göre değişkenlik gösterir? Detaylar bu yazımızda.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK'ya bağlı olarak sigortalı olan bireylerin SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde muayene, tahlil ve tedavi hizmetleri almasına olanak sunan bir sağlık sigortası çeşididir. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıran kişiler, SGK ile anlaşması olan tüm özel sağlık kuruluşlarında ve hastanelerde aldıkları hizmetler sonucu oluşan sağlık giderlerini hiçbir ek ödeme yansıtılmadan, sadece zorunlu muayene katılım payını ödeyerek karşılayabilirler.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

  • Özel sağlık sigortaları genellikle özel hastanelerde ayakta tedavi masraflarının yüzde 80'ini karşılarken tamamlayıcı sağlık sigortası, özel hastanelerde sadece 15 TL'lik katılım payı ödeyerek ücretsiz olarak sağlık hizmeti alınmasını sağlar ve tedavi giderlerinin tamamını karşılamayı amaçlar.
  • Tamamlayıcı sağlık sigortası, sigorta başlangıç tarihinden sonra ortaya çıkan hastalıklara ait tüm sağlık giderlerini karşılar.
  • Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları özel sağlık sigortası poliçelerine göre daha uygundur.
  • Aile bireylerinizi de aynı poliçe ile sigortalamak istiyorsanız, aile indirimi avantajından faydalanabilirsiniz.
  • Gelir vergisi öderken Tamamlayıcı Sağlık Sigortası poliçeniz sayesinde vergi indiriminden faydalanabilirsiniz.
  • Üç yıl kesintisiz sigortalılık döneminden sonra “Yenileme Garantisi” elde edebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında ameliyat, kemoterapi, yoğun bakım gibi çeşitli yatarak tedavi teminatları ve muayene, tahlil ve tetkik gibi çeşitli ayakta tedavi teminatları bulunur. Bu teminatların tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi aldığınız ve temin ettiğiniz sigorta şirketine bağlı olarak genişletilmesi ve arttırılması da mümkündür. Örneğin dilerseniz tamamlayıcı sağlık sigortası poliçenize ferdi kaza, diş paketi ya da psikolojik tedaviler gibi ek teminatları da dahil edebilir ve paketinizi kişisel tercihlerinize göre geliştirebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki TSS yaptırdığı sırada kişinin halihazırda bir hastalığı varsa bu hastalığa dair tüm sağlık giderlerinin karşılanması teminat dışında tutulacaktır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Karşılaşacağınız tamamlayıcı sağlık sigortası ücretleri, pek çok farklı kritere göre farklılık gösterebilir. Bunların arasında yaşadığınız şehir, sigorta hizmetini temin ettiğiniz firma ve poliçenize dahil etmek istediğiniz ek teminatlar yer alır. Tamamlayıcı sağlık sigortası ne kadar diye baktığınız zaman oldukça uygun fiyatlı paketlerle karşılaşabileceğiniz gibi daha yüksek ücretli prim bedelleri ile de karşı karşıya kalmanız mümkündür. Burada seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi, satın alacağınız tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesinin ihtiyaçlarınızı ideal bir biçimde karşılıyor olduğundan emin olmaktır. Bireysel olarak yaptıracağınız tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi, tüm aile bireyleri için yaptıracağınız tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatlarından farklılık gösterebilir. Aile bireylerinizi de aynı poliçe ile sigortalamak istiyorsanız, aile indirimi avantajından faydalanabilirsiniz. İşveren ve çalışanlar açısından ise tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmanın vergi indirim avantajı sağladığı da bilinenler arasında. Bu bağlamda sigortanın vergi matrahında gösterilebilmesi için gerekli olan şart, primin gelirin elde edildiği dönemde ödenmiş olması şartıdır; ardından vergi indirim yapılan miktar, çalışanın net maaşına eklenir.

Siz de kendiniz ve aileniz için bir tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak ve sevdiklerinizin sağlığını güvence altına almak için hemen Hepiyi Sigorta'ya gelin. Hep iyi hissedin!

Editör: İrem Nur Kaya