CHP’de 5 yıl siyaset yapan eski AK Partili Abdüllatif Şener CHP’den istifa ettiğini açıkladı.  14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerine ilişkin oy tercihlerini de açıklayan Şener “İki seçimde de Kılıçdaroğlu ve CHP’ye oy vermedim” dedi.


Abdüllatif Şener’in açıklamaları şöyle:

“Bir kere CHP Genel Merkezi 2. tur seçim umudu yoktu. Fark açılmasın diye mücadele ettiler. NTV’ye seçim tablosuyla ilgili şeyler söyleyeceğimi söyleyerek gittim. Ayrıntıya girmedim. Kemal Kılıçdaroğlu seçimi kazansaydı eli kolu bağlı olacaktı. Hükümet ek bütçeyi bile çıkartamayacaktı. Bu hükümet 1 yıl dayanamazdı. CHP’nin 40 yılını yerdi o dönem. Cumhurbaşkanı adayı olsaydı ve ilk turda kazanamasaydı, ‘bana oy vermeyin’ der miydi?- Bu hiçbir adayın söyleyeceği bir şey değildir. Ama aday olmayanın söylemesi gereken bir durumdur. NTV canlı yayınını önceden planlamıştım. CHP’den sabah istifa ettim ve öğleden sonra canlı yayına katıldım.

1. turda Sinan Oğan’a oy verdim. 2. turda ise geçersiz oy kullandım. Milletvekili değildim ve oyumu böyle kullandım. Oy sandığına giderken milletvekili değildim. Milletvekili seçiminde oy vermedim. Sinan Oğan’a oy verdiğimde CHP milletvekili değildim, seçim yapılırken vekillik düşer.

Tayyip Erdoğan ve yakın çevresiyle bağlantılı kimseyle hiçbir iletişimim olmadı. 6 ayı geçmiştir, Bülent Arınç’la yemek yedim. Orada CHP’den aday olan bir arkadaş da vardı. 6-7 kişinin olduğu bir yemekti. Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik sohbetler oldu. Bülent Arınç’ın eğilimlerinin hepsini Kemal Kılıçdaroğlu’na anlattım. AK Parti’den bugüne kadar teklif gelmedi. Şu anda Kemal Bey de, Meral Hanım da, Erdoğan da görüşelim derse görüşürüm. Herhangi bir partiye katılmayacağım. Belki CHP’yle ilgili bir kitap yazarım.”

Şener, daha sonra Bolu milletvekilliği teklifini Tanju Özcan’ı istemediği için reddettiğini söyledi. Sözler üzerine Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan canlı yayına bağlandı ve “Ben Kılıçdaroğlu’nu yıllarca bu yüzden eleştiriyorum. Sizin gibi badem bıyıklılara güvenerek siyaset yapmaya çalıştı.” dedi.

Özcan “Kılıçdaroğlu’na bu yüzden muhalifim. Kılıçdaroğlu’nu yıllarca sizin gibi badem bıyıklılara güvenerek siyaset yapmaya çalıştığı için eleştirdim. Kırgınlık hisseden CHP’liler bilmelidir ki yıllarca CHP’de olan insanlardan çok daha fazla mücadele ettim CHP’de. Sadece CHP’de milletvekilliği yaptığım dönemde değil, milletvekili değilken bile. Başbakan yardımcılığı yaptığım dönemde bile. Ben 2007’den sonraki yıllarda, milletvekili değilken de oy verdim” dedi.

Editör: Grlyrtts