Ekmek almak için evinden çıktı: İbrahim Uğur'un cansız bedeni sulama kanalında bulundu Ekmek almak için evinden çıktı: İbrahim Uğur'un cansız bedeni sulama kanalında bulundu

İstanbul Eyüpsultan'da 1 Mart tarihinde meydana gelen kazada Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olan 16 yaşındaki Timur Cihantimur ile onu yurt dışına kaçıran annesi Eylem Tok, kazadan 106 gün sonra ABD'de tutuklandı.

Duruşmayı takip eden gazeteci Emrullah Erdinç, mahkemede yaşanan ve oldukça dikkat çeken izlenimlerini kamuoyuyla paylaştı.

Cihantimur'un avukatlarının mahkemede sanığın serbest bırakılması için hakime yalvardıkları öğrenilirken Cihantimur'un cezaevinde intihara teşebbüs ettiği ve kendisine zarar vermesini önlemek için üzerinin çıplak soyulduğu avukatlar tarafından iddia edildi. 

Cihantimur'un avukatı, hakime"Yalvarıyorum size bu genç adamı serbest bırakın. Yalvarıyorum size bu genç adamı kefaletle bırakın biz kaçmayacağının garantisini sizlere veriyoruz" ifadelerini kullandı. 

ABD Adalet Bakanlığı'nın atadığı avukat  "Bu kişiler kaçmaya meyillidir. Her zaman da kaçacaklardır. Daha öncesinde Annesi ile kaçıyordu. Şimdi de babası çok güçlü çok parası var. Babası sahip olduğu bu para ile birlikte çok rahat bir şekilde kaçırabilir." ifadeleriyle Cihantimur'un avukatının savunmasını çürüttü.

 Cihantimur'un avukatı, geçen duruşmada olduğu gibi yine cezaevi koşullarından bahsederek,  "Genç adam 3 gündür tecrit ediliyor. İntihara teşebbüs etti. Kendisine zarar vermemesi için izole biçimde yalnız ve çıplak tutuldu. İlaçlarını alamıyor ve farklı ilaçlar verdiler. O ilaçlar da kendisine alerji yaptı durumu iyi değildi." ifadelerini kullandı.

Cezaevi koşullarının çok kötü olduğunu söyleyen avukat şiddet ve intihar olaylarından kaynaklı cezaevi hakkında işlem başlatılmasını talep etti. Mahkeme Başkanı da bu talebi yerinde buldu hemen bu tutukevi ile ilgili de bir soruşturma başlatılacağını belirtti. 

Timur Cihantimur'un avukatı, savunmasında şu ifadeleri kullanarak; "Bu çocuk annesi üzerinden kaçtı ve aslında kaçma niyeti hiçbir zaman olmadı. Buraya geldi eğitim hayatına devam edecekti okul tuttular ve yerleşti buraya. Eğitim hayatına devam etmek istiyor. Babasının ekonomik durumu çok iyi. İstediğiniz zaman istediğiniz kefaleti buraya ödeyebilir. Boston'da iki evi bulunuyor. Size garanti veriyorum kesinlikle kaçmayacaktır" Cihantimur'un serbest bırakılmasını istedi.

Cihantimur'u savunan bir başka avukat söz alarak, sanığın Türkiye'ye iade edilmesi durumunda hem cezaevi koşulunda hem de normal hayatında artık can güvenliğinin olmadığını belirterek Cihantimur'un ABD vatandaşı olduğunu ve can güvenliğini korumaları için kesinlikle burada kalması gerektiğini belirtti. 

Timur Cihantimur'un serbest bırakılması talebine karşı çıkan Savcı Kristin Kearney ise Cihantimur'un serbest kalması durumunda tekrar kaçabilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunu belirtti. 

Kearney, tesisin o kadar da kötü bir yer olmadığını ama milyon dolarlık bir evde yaşayan ve annesinin Porsche'si ile gezen birisi için şok edici bir mekan olmasının normal olduğunu aktardı.

Editör: Nehir Durdağı