İstanbul Şişli'de bulunan Büyükdere Caddesi'nde yükselen Torunlar GYO'ya ait 39 katlı Torun Tower Ofis binası 11.6 milyar lira + KDV'ye Denizbank'a satıldı. Satış işlemi hakkında KAP'a açıklama yapıldı.

Torunlar GYO portföyünde bulunan ve Denizbank tarafından genel müdürlük binası olarak kullanılan Torun Tower Ofis binasının 11.6 milyar TL artı KDV bedelle Denizbank tarafından satın alındığını duyurdu.Şirketten Çarşamba akşamı KAP'a yapılan açıklamada taşınmazın belirlenen 12.4 milyar TL + KDV değerleme üzerinden yüzde 6.57 iskonto ile satıldığı belirtildi.

Binanın geçmişi 

Tasarruf Sigorta Mevduatı Fonu (TMSF) 2003 yılında İmar Bankası'ndaki yolsuzlukların yarattığı kamu zararını telafi etmek için Uzan ailesinin tüm mal varlığına el koydu. Fon'a devredilen mallar arasında Uzanların Şişli Esentepe'deki Telsim arsası vardı.

Uzun yıllar bu araziye Türkiye'nin en yüksek binasını yapmak için imar izni almaya çalışan Uzanlar'ın arsası 2004 yılında  yönetimi Fon'da olan Bayındırbank'a satıldı.Uzanlar'dan TMSF'ye Fon'dan  Bayındırbank'a geçen Telsim arsası 2005 yılında bir kez daha satışa sunuldu.

İhaleyi Hüsnü Özyeğin'in sahibi olduğu Finans Gayrimenkul adlı şirket 41 milyon 750 bin liralık teklifiyle kazandı. İhale şartnamesine bugüne kadar ihalelerde pek görülmemiş "en yüksek teklifin yüzde 10 daha fazlasını öneren kuruluşun yeni teklifi değerlendirmeye alınır" ifadesi eklenmişti.

Koç Holding'ten Yapı Kredi açıklaması. Dev banka satılacak mı? Koç Holding'ten Yapı Kredi açıklaması. Dev banka satılacak mı?

İhaleyi kaybeden Torunlar bu maddeyi gündeme getirerek ihalenin bir kez daha yapılmasını sağladı. İkinci ihalede Özyeğin teklifi yükseltmedi ve Torunlar 45 milyon 925 bin liralık teklifle arsanın yeni sahibi oldu.

Editör: Nehir Durdağı