Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) Uyku Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karadağ, yeni ehliyetlerdeki detayı açıkladı.

1 Ocak 2016'da yürürlüğe giren Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin geçici 10'uncu maddesi uyarınca eski tip ehliyetlerin değiştirilmesi zorunlu kılındı. Nüfus müdürlüklerinde yoğunluğun azaltılması için 1 Ocak 2016 öncesi düzenlenen eski tip sürücü belgelerini değiştirme süresinin 31 Aralık 2022'den itibaren 2 yıl süreyle uzatıldığı açıklandı. Akabinde Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) Uyku Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karadağ, yeni ehliyetlerdeki detayı açıkladı. 

UYKU APNESİ SENDROMUNUN SORGULANMASI YASAL BİR ZORUNLULUK

CHP'den AK Parti'ye geçen belediyenin ilk icraatı: Kemal Kılıçdaroğlu'nu sildi CHP'den AK Parti'ye geçen belediyenin ilk icraatı: Kemal Kılıçdaroğlu'nu sildi

Karadağ, uykunun sağlığın altın anahtarı olduğunun altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:

"31 Aralık 2024 tarihi eski tip rhliyetlerin son tarihi, 2016 yılında çıkan yasayla birlikte artık sürücü belgeleri eğer ağır vasıtaysa 5 yılda bir, diğerleri ise 10 yılda bir yenilenmek zorunda ve her yenilenişte bir sağlık raporu alınması gerekiyor. Bu sağlık raporlarında uyku apnesi sendromunun sorgulanması artık yasal bir zorunluluk."

TEDAVİ OLDUKTAN SONRA DİREKSİYON BAŞINA GEÇEBİLECEKLER

Karadağ, "Uyku apneli kişilerin direksiyon başına geçmemesi lazım ya da geçeceklerse mutlaka tedavi olup ondan sonra geçmeleri gerekiyor" ifadelerini kullandı

ESKİ EHLİYET NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

- ALO 199: 199'u arayarak randevu alabilirsiniz,

- nvi.gov.tr: İnternet sitesi üzerinden online randevu alabilirsiniz,

- e-Devlet: E-Devlet üzerinden başvurabilirsiniz.

EHLİYETL DEĞİŞİMİ İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

- Nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı,

- Eski tip ehliyet,

- Biometrik fotoğraf (2 adet),

- Harç ücreti için dekont,

- Sürücü olur niteliği taşıyan sağlık raporu,

- Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi,

- Kan grubunu belirleyen belge (Beyan etmenizde yeterlidir).

Editör: İrem Nur Kaya