18 yaş altıyla ilgili flaş karar: İzin çıktı!

Koronavirüs sürecinde normalleşme adımlarında sokağa çıkma kısıtlaması sürecek olan 18 yaş altındakiler için alınan kararın detayları ortaya çıktı

18 yaş altıyla ilgili flaş karar: İzin çıktı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasıyla 1 Haziran'dan itibaren yürürlüğe girecek olan normalleşme kararlarında 18 yaş altındakilerin sokağa çıkma kısıtlamasının devam edeceği belirtilmişti.

Karara göre 0-18 yaş arasındakiler çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek. 

Peki seyahat kısıtlaması kalktığına göre 18 yaş altındakiler tatile gidebilecek mi? Bu sorunun cevabı da ortaya çıktı.

0-18 yaş grubu aileleriyle birlikte şehirlerarası yolculuk yapıp, tatile gidebilecek.

Çocuk ve gençler, otel alanının içindeki tüm faaliyetlerden yararlanabilecek, denize girebilecek. Otel alanı dışındaki bölgeler ise yasak kapsamında olacak. Ancak yazlıkta da olsa 18 yaş altına sokak yasağı devam edecek.

Çarşamba-cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında otel alanının dışına çıkabilecek, yürüme mesafeli bulunduğu şehirde gezebilecekler. 

Aynı kurallar ailesiyle birlikte yazlığa veya başka illere giden çocuk ve gençler için de geçerli olacak. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından ‘Sen evdeyken dışarıda neler oldu?’ yazılı bir fotoğraf paylaşarak gençlere teşekkür etmiş ve şu çağrıda bulunmuştu:

“Hayat tümden durmasın diye, bazılarımız salgın şartlarında da çalıştı. Dışarıda olmanın tek iyi yanı boş yollardı. Olanların en önemlisi şu: Vaka sayısını, birlikte 1.000 civarına düşürdük. Sağ ol, genç arkadaşım. Evde kalmakta ısrar etmesek işimiz zordu. Biraz daha dayanalım.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER