7 kişiyi öldürdü, müebbete rağmen serbest bırakıldı. Yine öldürdü: Hamdi Kayapınar'a yine müebbet!

Kayseri'de işlediği cinayetlere rağmen denetimli serbestlik yasası kapsamında serbest bırakılan Hamdi Kayapınar, yine cinayet işledi. Daha önce de müebbet cezası olmasına rağmen hapisten çıkan Kayapınar bir kez daha müebbet aldı

7 kişiyi öldürdü, müebbete rağmen serbest bırakıldı. Yine öldürdü: Hamdi Kayapınar'a yine müebbet!

Kayseri'de yaşayan Hamdi Kayapınar, 14 yaşındayken 1994 yılında kendisinden bir yaş küçük kardeşini iple boğarak öldürdü.

Kayapınar, 4 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 'Şartlı Salıverme Yasası'ndan yararlanarak tahliye edildi. 

Tahliyesinden sonra seri cinayetlerine başladı. 1998-2001 yılları arasında da Yaşar Sezer, Ali Aras, Abdullah Aslan, Memiş Dinçaslan, İbrahim Genç ve Cafer Şahin'i öldürdü. Ayrıca polis memuru İlhan Duruş ve Bedrettin Duvar'ı da yaraladı. 

Tutuklanıp yargılanan Kayapınar, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Kayapınar, 'Denetimli Serbestlik Yasası' kapsamında erken tahliye hükmünden yararlanarak, 16 yıl 2 gün cezaevinde kaldıktan sonra Şubat 2017'de tahliye edildi.

Hamdi Kayapınar, bu kez de 2 Ağustos 2018'de, merkez Melikgazi ilçesi Erenköy Mahallesi, Komando Caddesi'nde özel güvenlik görevlisi olarak çalışan emekli uzman çavuş Sami Yılmaz'ı, pompalı tüfekle ateş ederek öldürdükten sonra beğendiği tabancasını gasp edip, kaçtı.

Olaydan 4 gün sonra Yıldırım Beyazıt Mahallesi'ndeki evine yapılan baskınla yakalanan Kayapınar, tutuklandı.

Kayseri 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'tasarlayarak adam öldürme', 'yağma', 'ruhsatsız silah bulundurma' suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan Kayapınar, geçen yıl 11 Şubat’ta ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Sanık ve müşteki yakınları İstinaf Mahkemesi’ne başvurarak karara itiraz etti. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi, seri katil Kayapınar hakkında verilen ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına yapılan itirazı karara bağladı. Ceza dairesi, sanık hakkında verilen cezaya yapılan itirazın reddine karar verdi. Ceza Dairesi yerel mahkemenin kararında usule ve esas ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, cezaların kanuni bağlamda uygulandığının anlaşıldığını kaydetti. Böylece, sanık Hamdi Kayapınar’ın cezası onanmış oldu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER