Afetlerden Korunmak İçin Doğaya 2001 Ekmek Bıraktılar!

Erzurum esnafı doğal afetlerden korunmak için “Hayvanlara huzur vermeyen bir toplumun kendisi de huzur bulamaz” diyerek doğaya 2001 ekmek bıraktı

Afetlerden Korunmak İçin Doğaya 2001 Ekmek Bıraktılar!

Erzurum esnafı, son günlerde yaşanan deprem, terör, çığ ve uçak kazası gibi olayların bir daha meydana gelmemesi için Pir Ali Baba Türbesi’nin bulunduğu dağlık alana yaban hayvanlar için 2001 ekmek bıraktı. 

GEÇEN YIL 1001 EKMEK BIRAKTILAR

Din adamı ve esnaf olan Muhittin Olçun (47), “Ülkemizin doğal afetlerden korumak için 487 yıl önce Pir Ali Baba tarafından başlatılan ‘Binbir Hatimler geleneği kapsamında her yıl olduğu gibi bu yıl da doğaya 1001 ekmek bırakmıştık. Fakat son günlerde ülkemizde yaşanan talihsiz olayların “def” olması için bu kez doğaya yaban hayat için 2001 ekmek bıraktık ve dualar ettik” dedi.

AFETLER KORUNMAK İÇİN YAPTILAR

Esnaflığın yanı sıra din adamlığı ve televizyon programcılığı da yapan Olçun, “Pir Ali Baba, ‘Eğer her yıl binbir hatim okursanız, Allah bu memleketi özellikle zelzeleden (doğal afetlerden) korur’ sözü ile başlayan gelenekte bende yıllardır yaban hayat için doğaya 1001 ekmek bırakıyorum.

Ama son günlerde art arda yaşanan felaketler nedeniyle Pir Ali Baba’nın türbesinin bulunduğu dağlık alana gelip dua ederek doğaya bu kez 2001 ekmek bıraktık. İnşallah yaşadığımız bu olayları bir daha ne biz ne de bir başkası yaşamaz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2020, 15:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER