AK Partili vekil Uçma hayatını kaybetti! İsmet Uçma kimdir?

İstanbul'da yoğun bakımda tedavi gören AK Parti Milletvekili İsmet Uçma hayatını kaybetti.

AK Partili vekil Uçma  hayatını kaybetti! İsmet Uçma kimdir?

AK PARTİ'de 24, 25, 26 ve 27. dönem milletvekilliği yapan Uçma, bir süredir tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Uçma'nın cenazesi yarın öğle vakti Marmara Üniversitesi İlahiyat Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından, Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

SİYASİLERDEN TAZİYE MESAJLARI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Sadece siyaset dünyamıza değil, kültür ve düşünce hayatımıza, hayat kültürümüze de zarif katkıları unutulmayacak olan İsmet Abimiz rahmet-i Rahmân'a kavuştu. Güzel ve müstakim bir hayat, güzel bir ölüm...

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Yayıncılık dünyasından büyüğümüz, davamızın öncü isimlerinden saygıdeğer İsmet Uçma ağabeyimin vefatından derin bir üzüntü duydum. Mekanı cennet olsun…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: AK Parti İstanbul Milletvekilimiz Sn. İsmet Uçma Beyefendi'nin vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrendim. Merhum İsmet Ağabeye Allah'tan rahmet; ailesi, yakınları ve Milletimize başsağlığı diliyorum.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Partimiz kurucularından, dava ve yol arkadaşımız, İstanbul Milletvekilimiz İsmet Uçma ağabeyimizin vefatını büyük üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve teşkilatımıza başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Mekanı cennet olsun.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş: İstanbul Milletvekilimiz, Değerli büyüğümüz İsmet Uçma’nın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Kendisine Cenab-ı Allah'tan rahmet, sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyorum.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: İstanbul milletvekilimiz İsmet Uçma ağabeyimizi, irfan ve bilgelik mektebimizi, bir güzel insanı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. Başımız sağ olsun. Allah mekanını cennet etsin.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Vefatını büyük bir üzüntü ile öğrendiğim İstanbul Milletvekilimiz İsmet Uçma ağabeyimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: Gerçek bir dava adamı, ömrünü millete ve ümmete adamış, fedakar bir dost, kıymetli kardeşim İsmet Uçma bu fani alemden göç etti. Allah rahmet eylesin. Makamı ali, mekanı cennet olsun. Camiamızın başısağolsun.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Ahh be İsmet abi. Yüreğimiz yandı. “Güzel insan” diye birşey varsa o sendin. Sen çok güzel ve çok bilgeydin. Gerçek bir insan, büyük bir kişiliktin. Allah sana rahmet etsin. Gerçek bir sevgiyle ve temiz bir yürekle bağlı olduğun Rabbimize kavuştun.

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı da açıklamasında, "Değerli İstanbul milletvekilimiz, bilgeliğine ve insanlığına her daim şahit olduğumuz İsmet Uçma vefat etmiştir. Ailesine dostlarına aziz milletimize başsağlığı diliyorum. Ruhu şad mekanı cennet olsun." dedi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: Ak Parti İstanbul Milletvekili Sayın İsmet Uçma’nın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, makamı âli olsun.

VEKİL İSMET UÇMA KİMDİR?

1 Ocak 1955'te Ordu Fatsa'da doğdu. İlahiyatçı, İktisatçı, Siyaset Bilimci ve Yayıncı olan İsmet Uçma, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Aynı fakültede Kelâm Felsefe Anabilim Dalında "Kuran ve Sünnette Şefaat Kavramı" adlı çalışmasıyla yüksek lisansını, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalında "Bir Sosyal Siyaset Kurumu Olarak Ahilik" adlı çalışmasıyla doktorasını tamamladı.

Bir dönem özel bir okulda öğretmenlik yaptı. Yayıncılık hayatına 1983 yılında Bir Yayıncılıkta editör olarak başladı ve 1986 yılında İşaret Yayınlarını, 2000 yılında da Şehir Yayınlarını kurdu. 1994-1997 yılları arasında İstanbul İl Genel Meclisi Üyeliğine seçildi. AK Parti Kurucu Üyesi olan Uçma, 2011’de Ak Parti İstanbul Milletvekili seçildi. Birleşik Dağıtım, Basın Yayın Birliği, Türkiye Yazarlar Birliği, NEŞKO, İTO Basın Yayın Komisyonu, ÜSEV gibi kuruluşlarda farklı görevler üstlendi. 1991 yılında Türkiye Yazarlar Birliğinin "Yılın Yayıncısı" ödülüne layık görüldü. Arapça ve İngilizce bilen İsmet Uçma, 6 çocuk babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2021, 20:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER