'Alkolün temizlikte kullanılması caiz midir' sorusuna Diyanet'ten yanıt geldi!

Koronavirüs için tedbir almak isteyen milyonlarca kişi temizlik ürünlerine yöneldi. Özellikle kolonyada yer alan alkolün caiz olup olmadığı Diyanet'e en çok sorulan sorular arasında yer aldı

'Alkolün temizlikte kullanılması caiz midir' sorusuna Diyanet'ten yanıt geldi!

Sabah saatlerinde Twitter üzerinden açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavirüs vakasının ikiye çıktığını duyurdu.

Koronavirüs için tedbir almak isteyen milyonlarca kişi temizlik ürünlerine yöneldi. Özellikle kolonyada yer alan alkolün caiz olup olmadığı Diyanet'e en çok sorulan sorular arasında yer aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı'na sorulan "Alkol içeren maddelerin temizlikte kullanılması caiz midir? soruna şu şekilde cevap verildi: 

İspirto, kolonya vb. sıvılarla, temizlik amacıyla üretilen alkollü maddelerin içilmesi haram olmakla birlikte temizlikte kullanılmaları caizdir. Namaz kılmadan önce bu ürünlerin sürüldüğü yerlerin yıkanması da gerekmez.

Diyanet İşleri Başkanı Genel Başkanı Ali Erbaş, geçen günlerde koronavirüs konusunda yaptığı açıklamada içki olarak kullanılan alkolden uzak durulması gerektiğine işaret etmişti:

Dinimizin haram kıldığı ve bedenimizi hastalıklara açık hale getiren sigara, alkol, uyuşturucu ve benzeri zararlı maddelerden uzak duralım.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER