Bakanlıktan yeni gengelde: 81 ile gönderildi!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turist rehberliği hizmetinde uyulması gereken kurallara ilişkin genelge yayımladı. 

Bakanlıktan yeni gengelde: 81 ile gönderildi!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle 81 İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Turist Rehberler Birliği ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'ne genelge gönderdi. 

Genelgede şu ifadelere yer verildi:

- Koronavirüs belirtileri gösteren, tanısı olan ya da koronavirüs temaslı olan turist rehberleri sağlık kuruluşuna başvuracak ve en az 14 gün çalışmayacak. 

- Turist rehberleri, kişisel hijyen kurallarına uygun şekilde hareket edip ve tur boyunca kuralına uygun tıbbi maske kullanacak, sosyal mesafe kurallarına uyacak. 

- Tura katılanlardan son 14 gün içerisinde bulunduğu yerler, varsa kronik rahatsızlıkları, koronavirüs geçirip geçirmediklerine ilişkin bilgilendirme istenilecek. 
- Turist rehberi, yolcularına kendisi tarafından verilen serbest zaman faaliyetleri gibi zamanlar dışında ve yolcuların birlikte bulunduğu ve geziyi sürdürdüğü anlarda yolcuların yanında bulunacak. 

- Turist rehberleri katılımcıların gezi sırasında kuralına uygun tıbbi  maske takmasına, uygun şekilde kullanmasına, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe  değiştirilmesinin sağlanmasına dikkat edecek. Kullanılmış maskeler ağzı bağlı çöp torbasına atılacak.

- Turist rehberi müze, ören yeri, dinlenme tesisi vb. uğranılan mekanlarda koronavirüs  kapsamında alınan kurallara uyulmasına dikkat edecek.  Girişlerde koruma tedbirleri hakkında  grubu bilgilendirecek ve girişten çıkışa kadar grubuna eşlik ederek tedbirlere uyulup uyulmadığını denetleyecek. 

- Grubu, açık ve kapalı alanlarda Sağlık Bakanlığı'nca yayınlanan koronavirüs rehberinde belirtilen güncel sosyal mesafe kurallarına uygun tutmaya özen gösterecek. Kalabalığı engelleyecek önlemler alacak. 

- Müzeler ve tur boyunca uğranılan diğer yerlerde bölgesel kalabalık oluşması durumunda tura katılanları uyaracak. 

- Damlacık oluşturması nedeniyle yüksek sesle konuşmak ve bağırmaktan kaçınacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER