Benefit Süt Toplama Merkezi'nde süt banyosu yapan Emre Sayar ile çeken Uğur Turgut gözaltına alındı

Konya'daki Benefit Süt Toplama Merkezi'nde büyük tepkiye yol açan görüntülerde bir kişi süt kazanında süt banyosu yapıyordu. Banyoyu yapan Emre Sayar ile görüntüsünü çeken Uğur Turgut gözaltına alındı

Benefit Süt Toplama Merkezi'nde süt banyosu yapan Emre Sayar ile çeken Uğur Turgut gözaltına alındı

Konya'daki Benefit Süt Toplama Merkezi'nde, çalışanlardan birinin, teknenin içerisine doldurulan sütle banyo yaptığı görüntüleri sosyal medyada paylaşmasının ardından İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, firmanın faaliyetine son verdi ve idari para cezası uyguladı.

Denetimlerin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, sosyal medyada paylaşılan ve tepkiye neden olan görüntülerin ardından, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatı üzerine inceleme başlattıklarını söyledi.

Firmanın sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada da tepkilere neden olan görüntülerdeki kişinin, iş akdinin feshedildiği ve hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatıldığı duyuruldu.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı da konuyla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma doğrultusunda görüntülerde yer alan Emre Sayar ve çekip paylaşan Uğur Turgut gözaltına alındı.

Fabrikadaki bir çalışanın süt dolu tekne içindeki görüntüsünün sosyal medyada yer almasının ardından gerçekleştirilen denetim sonucunda işletmeye ve çalışan 2 kişiye de idari para cezası kesildi

Denetimde iş yerinin insan sağlığı ve güvenirliği açısından tehlike oluşturduğu tespiti yapıldığından ürünlere el konulduğu ve işletmenin faaliyetinin durdurulduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Çalışanların hijyen belgelerinin olmaması nedeniyle çalışan iki kişiye bin 700 lira, 5996 Sayılı Kanun kapsamında hijyen gerekliliklerine aykırı hareket etmekten işletmeye 13 bin 934 lira, hijyen kayıtlarının tutulma gerekliliklerinin uygulanmaması nedeniyle yine işletmeye 5 bin 570 lira idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığımızın da inceleme başlattığı işletme hakkında kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokması nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER