Bir bu eksikti: Beyşehir Gölü'nü imara açıp marina yapacaklar! Konya'da kaç kişinin yatı var?

Yeşil alanlar ve göllerin imara açılma çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nün de imara açılması kararlaştırıldı

Bir bu eksikti: Beyşehir Gölü'nü imara açıp marina yapacaklar! Konya'da kaç kişinin yatı var?

Türkiye'de yeşil alanlarla göllerin imara açılma çalışmalarına bu kez de ülkenin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü eklendi.

Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, Türkiye‘nin en büyük tatlı su gölü durumundaki Beyşehir Gölü‘nün kenarında bulunan 188 hektarlık bölgeye plaj, marina, kamping alanı, bungalovlar ve çadır kamplı tesisler yapılacağını açıkladı. 

Beyşehir gölünün, Konya için “deniz niteliğinde” olduğunu söyleyen Bayındır, “Bu projeyle Konya’mızın, İç Anadolu‘nun yazlığı olacak bir yer hazırlıyoruz” dedi.

Bayındır, bölgeye yapılacak değişimi şu sözlerle açıkladı:

"Bu sene plaj, karavan ve günübirlik kamping alanını çözeceğiz. Manzaraya hakim bir yerde kademeli bir biçimde bungalovlar yerleştireceğiz. Plajın arka planında, sazın içinde çakma ağaçlarla ahşap yapı kavramıyla yine bungalovlar ve kameriyeler çözeceğiz."

Tarımsal sulamada kullanılması ve yanlış balık politikası nedeniyle gölün seviyesinin 26 metreden 6 metreye kadar düştüğü, bu kararın gerçekleşmesi halinde  gölün tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı belirtilerek karara tepki gösterildi.

CNN Türk‘te “Yeşil Doğa” isimli programı hazırlayıp sunan Güven İslamoğlu da Twitter’dan yaptığı paylaşımla, karara tepki gösterdi. İslamoğlu paylaşımında Göl’ün kirlilik sorununu ve su seviyesindeki düşmeyi hatırlattı.


 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2020, 08:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER