Bu kadar eşekle Allah hepimizi korusun!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve doktorların "Sokağa çıkmayın" uyarısına rağmen buna uymayan da çoktu. Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bu konuda sert bir eleştiri yaptı

Bu kadar eşekle Allah hepimizi korusun!

Konuya hakim herkes uyarıyar. Koronavirüs kol geziyor. "Aman ha" deniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve doktorların "Sokağa çıkmayın" uyarısı peş peşe geliyor.
Ama buna uymayan çok. 
Habertürk yazarı Fatih Altaylı "Bu kadar eşekle hepimizi Allah korusun" başlıklı yazısında sert eleştirilerde bulundu.
Altaylı, "10 gündür konuya hakim herkes, başta Sağlık Bakanı, ne kadar tıp hocası, tıp profesörü, doktor, uzman var ise bas bas bağırıyor “Zorunlu haller dışında sokağa çıkmayın. Sosyal izolasyon çok önemli İtalya’nın bu hale gelmesinin nedeni herkesin sokağa çıkması” diye. Sonuç? Sonuç şu, herkes sokakta. Ben böyle bir salaklık, böyle bir ahmaklık, böyle bir sorumsuzluk, böyle bir rezillik, böyle bir aymazlık görmedim!" ifadelerini kullandı.
İstanbul'dan iki örnek veren Altaylı şöyle devam etti:
- Adam iki üniversite mezunu. Çok üst düzey yönetici. Önceki gün yurt dışından gelmiş ve 14 gün evinde oturması talimatı ile ülkeye sokulmuş. Geldiği ülke Avrupa’da coronadan en fazla etkilenen üç ülkeden biri. Adam dün çıkmış evinden. Yüzlerce kişinin çalıştığı iş yerine gelmiş. Yetmemiş, bir de bir süredir yurt dışında olduğu için rapor almak üzere diğer yöneticilerle toplantı yapıyor.
- Hadi bu tekil bir sorumsuzluk. Dün İstanbul’da yolunuz Boğaz kıyısına düştüyse yandınız. Trafik kilit. Herkes sokakta. Açık buldukları lokantalara, kahvaltı salonlarına, muhallebicilere doluşmuşlar. Tıkış tıkış. Bir yandan instagram’dan sorumlu vatandaşlık çağrısı yapıyor, bir yandan menemen, bal kaymak, börek zıkkımlanıyorlar.
Yuh artık kardeşim.
Yuh artık.

Sayenizde pek yakında Türkiye İtalya’dan beter olacak bilesiniz.
Sizin yüzünüzden hastaneler tıklım tıkış dolacak.
Muhtemelen dün kendini keyif için sokağa atanlar da aralarında olacaklar hastanelerde can çekişenlerin.
Ey siz sorumsuzlar, tanıdığınız, sevdiğiniz pek çok insan ölecek bilesiniz.
Kurtulanların önemli bir bölümünde hayatı boyunca taşıyacağı hasarlar olacak!
Bunları bilin ve sokağa bunları bilerek çıkın.
Vicdanınız el verecekse çıkın.
Merak ettiğim ise şu: Bu kadar sorumsuz bu kadar vurdumduymaz olmak için ne yediniz?
Bu ruh haline nasıl ulaştınız!
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER