Bugün Hicri yılbaşı ve bir Muharrem

Bu gün Hicri yılbaşı 1442. Muharrem ayı, Kur'an'ı Kerim'de savaşılması yasaklanan aylardan biri olarak bildirilmiştir. Şanlı Peygamberimizde Muharrem ayını, ''Allah'ın ayı'' olarak nitelendirmiştir. Ramazan ayından sonra en faziletli ay ve orucun değerli olduğunu ifade etmiştir

Bugün Hicri yılbaşı ve bir Muharrem

Bu gün Hicri yılbaşı 1442. Muharrem ayı, Kur'an'ı Kerim'de savaşılması yasaklanan aylardan biri olarak bildirilmiştir. (Tevbe: 9/ 36). Şanlı Peygamberimizde Muharrem ayını, ''Allah'ın ayı'' olarak nitelendirmiştir. Ramazan ayından sonra en faziletli ay ve orucundeğerli olduğunu ifade etmiştir. 

Muharrem ayının onuncu günü aşura diye isimlendirmiştir.  Peygamber efendimiz Medine'ye hicret ettikten sonrabu günde bir kaç defa oruç tutmuş, sahabeyede oruç tutmalarını emretmiştir.

Efendimiz, bir hadisi şerifinde '' Aşura gününün orucunun, bir önceki yılın günahlarına kefaret olmasını Allah'tan umarım'' (Tirmizi) buyurmuştur.

Ramazan orucunun farz kılınmasıyla Muharrem orucunun tutulmasını tercihe bırakmıştır. Peygamberimiz,Muharrem ayınınsadece onuncu günü değil, dokuz, on ve onbirinci günüde oruç tutulmasını tavsiye buyurmuştur.

Hz. Ömer'in halifelik zamanında Peygamberimizin Mekkeden Medineye hicreti resmi takvimin başlangıcı, Muharrem ayı da hicri yılın ilk ayı olarak kabül edildi.Yani, hicri yılbaşı olarak kabul edilmiştir.

Ortadoğu Gazetesi olarak Tüm Müslümanların hicri yılbaşını tebrik ediyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER