Büyükşehir belediyesinin dağıttığı dezenfektan sahte çıktı!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin koronavirüs tedbirleri kapsamında şehirdeki toplu yaşam alanlarına ve kuruluşlara el dezenfekte üniteleri yerleştirdi. Ancak dezenfektan sahte çıkınca Sağlık İşleri Daire Başkanı görevden alındı

Büyükşehir belediyesinin dağıttığı dezenfektan sahte çıktı!

Koronavirüs salgını tüm yurtta devam ederken, tedbirler de alınıyor. 

Bu tedbirlerden biri de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından alındı.

Belediye, 2 Nisan tarihinde toplu yaşam alanlarıyla kamu ve özel kuruluşlara el dezenfekte üniteleri yerleştirdi.

Ancak belediyenin ürünlerini dağıtımı yaptığı “Aseptoman %72” isimli dezenfektanların aynı isimle Dr. Schumacher Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından üretilen “Aseptoman %72” ürünün taklidi olduğu ortaya çıktı. 

Sahte ürünlerinin ortaya çıkması üzerine Dr. Schumacher Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından ilgililer hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Olayın ortaya çıkmasıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, dağıttığı sahte dezenfektanları toplamaya başladı. Sahte dezenfektanın satın alınmasıyla ilgili olarak Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Mustafa Korkutan da görevden alındı.

Ayrıca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ürünün toplatıldığı ve sahte ürünün satışını gerçekleştiren firma hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

- Ülkemizde ve dünyada pandemi haline gelen covit-19 ile mücadele kapsamında Büyükşehir Belediyemizce halkımızın sağlığını korumak amacıyla sürecin başlangıcından beri büyük bir mücadele verilmektedir. 

- Sürdürülen bu büyük mücadele ve temizlik çalışmaları kapsamında büyük miktarda el ve ortam dezenfektanı ile temizlik malzemeleri kullanılmaktadır. 

- Satın alınan ve kullanılan bu temizlik ve dezenfektan ürünlerinden bir kısım el dezenfektanının taklit ve sahte ürün olduğu yolunda Büyükşehir Belediyemize yapılan bildirim ve değerlendirme sonrasında anılan ürün toplatılmış, Büyükşehir Belediyemize bu taklit ve sahte ürünün satışını gerçekleştiren firma hakkında adli makamlara suç duyurusunda bulunulmuş, konuyla ilgili gerekli idari ve hukuki süreç başlatılmıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER