Çağlayan Adliyesi'ndeki cinsiyetçi afişler, tepkilerin ardından toplatıldı!

İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde,koronavirüs tedbirlerini hatırlatan afişler hazırlandı. Afişlerde, erkek ve kadın çizimleri büyük tepki toplayınca, kaldırılma kararı alındı

Çağlayan Adliyesi'ndeki cinsiyetçi afişler, tepkilerin ardından toplatıldı!

İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde, koronavirüs tedbirleri kapsamında maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarını hatırlatıcı afişler hazırlandı. Ancak adliyede sosyal mesafeyi koruma konulu bir afişte, erkek ve kadının çizimleri dikkat çekti ve sosyal medyada kısa sürede birçok kişinin tepkisini topladı.

Güvenli mesafeyi koruyunuz başlıklı afişte erkeklerin bacaklarını açtığı, kadının ise utangaç bir şekilde bacaklarını kapattığı görülüyor.

Hürriyet'ten Ece Çelik'in haberine göre, adliyedeki afişler kaldırıldı. İki yıl önce, kadınların, toplu taşımada erkeklerin oturuşuna tepki olarak başlattığı "bacaklarını topla, yerimi işgal etme" hareketini anımsatan afişle ilgili olarak, Feminist Avukatlar grubundan Meriç Eyüboğlu, “Adliyedeki her türlü düzenleme başsavcılık onayından sonra hayata geçirilebiliyor. Bu skandal afişte sadece çizen ve hazırlayanların değil, idari sorumluluğa sahip olan başsavcılığın da hatası var." dedi.

Değiştirilen yeni afişte erkek ya da kadın karakter yer almadı.

İstanbul Barosu delegesi Afet Gülen Büberci konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Erkekler kadınları kafalarında nasıl düşünmek istiyorsa tam da öyle bir afiş çizmişler. Sağdaki kadının vücut dili içe kapanık erkeklerin ise bacakları aşırı açılmış. Kadına şiddet davalarıyla hiç karşılaşmamış insanlar, belki bu afişe tepkimizi garipseyebilir. Ama emin olsunlar çıkan kararlarla bu afişi yapanlar aynı zihniyete sahip. Kısacası adalet sisteminin kadına yönelik bakış açısı bu afişe yansımış. Kadınların tepkileri sayesinde afişler toplandı.”

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2020, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER