Camiler 12 Haziran'da, okullar 1 Eylül'de

Türkiye'de normalleşme süreci için düğmeye basılırken izlenecek yol da belirlendi. 11 Mayıs'ta Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplanacak ve yeni kararlar da alınacak

Camiler 12 Haziran'da, okullar 1 Eylül'de

Türkiye'de normalleşme süreci başladı. Koronavirüs nedeniyle alınan yasakların bir bir kaldırılmasına başlanırken, 11 Mayıs'ta toplanacağı belirtilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde yeni adımların da atılacağı belirtildi.

11 Mayıs'ta marketler, berberler ve alış veriş merkezleri kontrollü olarak açılırken, vaka sayısı düşen illerde kısıtlamasının kaldırılması da gündeme gelecek. Ancak İstanbul, Ankara, İzmir ve Zonguldak'ın seyahat kısıtlamasının kaldırılacağı son iller olacağı ileri sürülüyor. 

Sokağa çıkma kısıtlamasının kademeli olarak kaldırılması, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı insanlar için sokağa çıkma sürelerinin daha da uzatılması bekleniyor.

En çok merak edilen konulardan biri ise okullar. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 1 Haziran'da açılabileceğini ancak devam zorunluluğu ve sınav olmayacağını belirtmişti. Okulların tam anlamıyla ise 1 Eylül'de açılması planlanıyor. Ancak bu karar da yine gelişmelere göre netleştirilecek.

Camilerde ibadetin de 12 Haziran Cuma günü cuma namazıyla başlaması hedefleniyor. Toplu namazda sosyal mesafeye uygun davranılacağı ve maske takmanın zorunlu tutulacağı de belirtiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER