Çekirge istilası sınırımızda: Türkiye'ye geliyor!

Afrika'dan başlayıp İran ve Irak'a kadar giden çekirge sürülerinin büyük kıtlığı getireceği söyleniyor. 400 milyara yakın çekirgenin sınırımıza kadar dayandığı ve yakın zamanda Türkiye'ye gelebileceği belirtiliyor

Türkiye, koronavirüs salgınını en az hasarla kapatmaya çalışırken, şimdi de çekirge sürüsünün istilası söz konusu. Afrika'dan başlayıp İran ve Irak'a kadar giden çekirge sürülerinin büyük kıtlığı getireceği söyleniyor. 400 milyara yakın çekirgenin sınırımıza kadar dayandığı ve yakın zamanda Türkiye'ye gelebileceği belirtiliyor.

İstikametini Türkiye'ye çevirdi

Afrika'da ortaya çıkan çekirge istilası birçok ülkeyi çok zor durumunda bırakırken, çekirge sürüsünün Hindistan'a oradan da Çin'e gitmesi bekleniyordu. Ancak çekirge sürüsü yönünü değiştirerek ilk önce Pakistan, oradan da İran ve Irak'a doğru hareket ederek istikametini Türkiye sınırlarına doğru çevirdi.

Uzmanlara göre ise küresel ısınmanın etkilerinin görüldüğü ülkemiz tehlike altında. Konuyla ilgili yapılan değerlendirmelerde sınır ülkelere kadar gelen çekirgelerin ciddi bir tehdit oluşturabileceğinin altı çizilirken, daha önce Şanlıurfa'da benzer olayların yaşanmış olmasına dikkat çekildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2020, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER