Çekirge istilası Türkiye'ye geliyor mu? Önemli açıklama

Afrika'dan başlayıp, İran ve Irak sınırına kadar gelen çöl çekirgeleri Türkiye'yi de istila edecek mi? Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, açıklama yapt

Çekirge istilası Türkiye'ye geliyor mu? Önemli açıklama

Günlerdir konuşulan çekirge istilası Türkiye'yi de etkilecek mi?

Afrika'dan başlayan, İran ile Irak sınırına kadar gelen çöl çekirgeleri Türkiye'yi de istila edecek mi?
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, bu konuda açıklama yaptı. 

Aslan şunları söyledi:

- Genellikle bu çekirgelerin geçiş yollarını, yol güzergâhlarını takip ettik. Bu çekirgelerin geçtiği bölgelerde çok ciddi sorunlar meydana getirdiklerini hem geçmiş tarihte hem de günümüzde görüyoruz.

- Bu çekirgelerin ülkemize gelmesi zor. Çünkü ürümesi için belli şartların oluşması gerekiyor. Bir canlının toplumda yaşamını devam ettirebilmesi ve üremesi için optimum şartların oluşması gerekiyor. Bunlar sıcaklık, yiyecek üretimi ortamının hazırlanması, güvenlik ve yaşamını devam ettirebileceği ortam. Bu ortamlardan en önemlisi de çekirgeler için ısı. Bunlar soğukkanlı hayvanlar, soğuk olduğu zaman da yaşayamazlar. Sıcakta yaşamaları gerekir. Ülkemizde de bu çekirgelerin gelebileceği bir ortam henüz yok.

- Bizim bölgemizde de tahribata yol açan çekirge türleri var. Tarım il Müdürlüğü'nde çalışan arkadaşlarımız da bu çekirgelerin nerede ürediklerini ve ne zaman çıkacakları bilgisine de sahiptirler. Bizim bu bölgemizde havalar ısınmadan, yani mayıs- haziran ayına kadar herhangi bir çekirge problemi olmaz. Çekirge problemi olabilmesi için havaların ısınması lazım.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2020, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER