Çok önemli uyarı: Önümüzdeki 4 gün, saat 10.00 ile 17.00 arasına dikkat!

Önümüzdeki 4 günde Türkiye kavurucu sıcakların etkisine girecek, bazı illerde 40 dereceyi de aşacak. Saat 10.00'la 17.00 arası zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması yönünde uyarıda bulunuldu

Çok önemli uyarı: Önümüzdeki 4 gün, saat 10.00 ile 17.00 arasına dikkat!

Yurt genelinde hava sıcaklığı giderek artıyor. Özellikle önümüzdeki 4 güne dikkat çekiliyor.

Meteoroloji Uzmanı Dr. Güven Özdemir, önümüzdeki 3-4 gün kavurucu sıcaklıkların etkili olacağını, sıcaklıkların ülke genelinde 3-4 derece artacağını, nemin yüksek olduğu illerde hissedilen sıcaklığın 40 dereceyi aşacağını açıklarken, özellikle saat 10.00 ile 17.00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması uyarısında bulundu.

Muson Uzantılı Basra alçak basıncının etkisine girildiğini vurgulayan Dr. Özdemir, “Yaz aylarında etkisini gösteren bu Alçak basınç, sıcaklıkları ve buharlaşmayı artırıyor. Bu nedenle İstanbul’da nem oranı yüzde 90 civarında, sıcaklıklar ise pazar ve pazartesi pik yapacak. Termometreler 34-35 dereceyi gösterirken, nem nedeniyle hissedilen sıcaklık 40 dereceye kadar çıkacak” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlara dışarı çıkarken şapka takıp, şemsiye almayı öneren Dr. Güven Özdemir, “Gölge olan alanlarda vakit geçirin. Güneş çarpmasına dikkat edin, bol bol su için. Küçük çocukları güneşin en tepede olduğu saatlerde dışarı çıkarmayın. Tatile gidenler de güneşlenirken saat aralığına dikkat etsin. Güneşin altında uzun saatler geçirmesin” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER