Dikkat: Berberler de kapanıyor

Koronavirüs nedeniyle çoğu iş yeri kapanırken, flaş bir açıklama da İstanbul Erkek Berberlerleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Akyüz'den geldi

Dikkat: Berberler de kapanıyor

Koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler giderek yaygınlaşırken, flaş bir adım da  İstanbul Erkek Berberlerleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Akyüz'den geldi.  Akyüz, İstanbul'daki berberlere kapatma çağrısında bulundu. Ayrıca Berber ve kuaförlerin cep telefonlarına da gönderilen mesajda, "22 Mart Pazar- 30 Mart Pazartesi arasında işyerlerinizin geçici süre ile kapatılması uygun görülmüştür" ifadesi kullanıldı.

Akyüz şöyle konuştu:

- İstanbul'da 7 bin civarında kayıtlı meslektaşımız var. Mesleğimiz insana çok yakın temas halinde yapılan bir meslek. Bundan dolayı biz müşterilerimiz için, salonlarımız için gerekli önlemleri alıyoruz, aldık fakat gerçekten şu anda en çok korkutucu durumda olan meslektaşlarımızın kendileri ve ailelerinin büyük bir tedirginlikleri var.

- Gelen müşteride acaba hastalık var mı? Bundan korunmanın çok zor olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar maske taksak da eldiven taksak da biz mesleğimizi dokunmadan yapamıyoruz. Gelen müşteri oturduğu yer belli, orada yüzüne dokunuyorsun, Türkiye'deki meslektaşlarımızın bu sadece erkek berberi de değil kadın kuaförü, güzellik uzmanı bunların bir çoğu şu anda kendiliğinden faaliyetlerini durdurmuş durumda.

- Bizim bugün esnafımızın durumu, artık büyük salon, küçük salon demeden müşterilerin tamamından tedirginler. Dolayısıyla yavaş yavaş büyük salonlar kapattı, küçük salonlar da bölge bölge, mahalle mahalle toplanarak karar alıp kapatmaya başladılar. 

-  Yaklaşmadan, dokunmadan temas etmeden bu işleri yapmanız mümkün değil. Biz bu gün diyoruz ki meslektaşlarımıza, arkadaşlar, değerli meslektaşlarım eğer kendinizi seviyorsanız, ailenizi önemsiyorsanız, size tavsiyem biraz ara verin.

- Zaten sokakta müşteri yok, kimse yok. Sayın Cumhurbaşkanımız da söylüyor "evinizde oturun" diye. Sokaklar bomboş, caddeler bomboş, bir haftadır çalışıyorsunuz, bir günlük iş yapamadınız. Bu demektir ki hem çalışanlarınızı hem kendinizi hem ailenizi korumak istiyorsanız bir on beş gün kendinize izin verin.

Bu açıklamadan sonra İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine gönderilen genelgeyle berber, kuaför, güzellik merkezlerinin faaliyetleri 21 Mart 2020 tarihinde saat 18.00 itibariyle geçici süreliğine durduruldu.

Bakanlık tarafından söz konusu bu tedbirlere ilişkin gerekli tedbirlerin ivedilikle planlanması ve kolluk birimleri tarafından konun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istendi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2020, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER