Diyanet İşleri Başkanlığı’nın horon uyarısı!

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "Aile Hayatımız" isimli kitabında kadınlarla erkeklerin birlikte horon tepmesiyle ilgili uyarı yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın horon uyarısı!

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çıkardığı, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman tarafından hazırlanan "Aile Hayatımız" isimli kitapla horon uyarısı da yer aldı.

Kitapta düğünlerde kadınlarla erkeklerin birlikte dans etmelerinin, el ele halay çekip horon tepmelerinin İslam'a aykırı olduğu belirtildi.

"Her toplum kendi eğlence örfü ve düğün adetlerini meşru çerçevede yaşatacak, mahalli zevkler ve canlılıklar muhafaza edilecektir" ifadesinin kullanıldığı kitapta, horonla ilgili bölüm de şöyle:

- Tabiatıyla İslam'ın kesin yasakları olan alkollü içkilerden, birbirine yabancı erkek ve kadınların dans etmek, el ele birlikte halay çekmek, horon tepmek ya da benzeri müşterek eğlencelerinden, İslam'ın benimsemediği kılık ve kıyafetlerle arz-ı endam etmekten, gayrimüslimlere özgü kültür ve uygulamaları sahnelemekten, her türlü israftan, can ve mal güvenliğini tehdit eden silahlı gösterilerden kesinlikle uzak durmak kaydıyla.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER