Diyanet tarafından yayınlanan Cuma Hutbesi’nin konusu belli oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her hafta duyuruluyor. Bu hafta da Cuma Hutbesi konusu Diyanet tarafından erkenden internet üzerinden yayınlandı. İşte, “Her Can Mukaddestir” başlığıyla yayınlanan 22 Temmuz 2022 Cuma Hutbesi’nin konusu ve tam metni!

Diyanet tarafından yayınlanan Cuma Hutbesi’nin konusu belli oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı bu haftanın Cuma Hutbesi metnini yayınladı. Camilerde toplanarak ibadetini eda etmeye hazırlanan milyonlarca vatandaş, bu haftaki Cuma Hutbesi konusu nedir sorusuyla bu haftanın konusunu araştırıyor. İşte Cuma Hutbesi'nin konusu ve tam metni!

Haftanın Cuma Hutbesi; "Her Can Mukaddestir" başlığıyla yayınlandı. Hutbenin tam metni;

HER CAN MUKADDESTİR

Muhterem Müslümanlar!

Cenâb-ı Hak, insanoğlunu eşref-i mahlûk olarak yaratmış ve yeryüzünün halifesi kılmıştır. Üstün kabiliyetlerle donatmış, Rabbinin rızasına uygun, insanlık onuruna yaraşır bir hayat sürmesini emretmiştir. Daima iyi, güzel ve faydalı ameller işlemesini öğütlemiştir. İnsan olma şerefine gölge düşüren bütün çirkin söz ve davranışları ise yasaklamıştır.

Aziz Müminler!

Yüce dinimiz İslam'ın en önemli gayelerinden biri de, insanın canını korumak, onu her türlü kötülükten ve saldırıdan muhafaza etmektir. Dinimize göre her can mukaddes ve dokunulmazdır. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyrulmaktadır: "Bir cana kıymaya veya yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olması dışında, kim bir insanı öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir canı kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur."

Kıymetli Müslümanlar!

İnsanların en hayırlısı insanlara en çok faydası dokunandır." şiarıyla ömürlerini din-i mübin-i İslam'a, vatana ve millete hizmet yolunda harcayan nice kardeşimiz var. Ancak ne hazindir ki, vatanımızı müdafaa eden kahraman askerlerimize, toplumsal huzurumuzu koruyan emniyet mensuplarımıza, canımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanlarımıza, milletimize hizmet götüren sivil ve kamu görevlilerimize yönelik şiddet olaylarına şahit oluyoruz. Can taşıyan hiçbir cana şiddet tasvip edilmezken, aziz milletimiz ve ülkemiz için fedakârca hizmet sunan kardeşlerimizin haksızlığa ve şiddete maruz kalması hepimizin canını yakıyor, her birimizin yüreğini dağlıyor.

Değerli Müminler!

Bizler Allah'a ve ahiret gününe iman eden müminleriz. İnancımızın gereği olarak İslam ahlakını hayatımıza aktarmakla mükellefiz. Müminin hayatında şiddet ve merhametsizliğe, kin ve nefrete, haksızlık ve zulme, cana ve mala kast etmeye asla yer yoktur. Müminin ahlakı, sevgi, saygı, güven ve hak duyarlılığıdır.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2022, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER