Diyanet'ten açıklama: TV'den yayınlanan cemaatle namaza uymak caiz mi?

Koronavirüs nedeniyle camilerde namaza ara verilmesinin ardından Diyanet, her hafta bir başka camiden az sayıda katılımla cuma namazı kıldırıyor, bu da televizyondan yayınlanıyordu. Bu namaza evde uymanın caiz olup olmadığı ile ilgili açıklama yapıldı

Diyanet'ten açıklama: TV'den yayınlanan cemaatle namaza uymak caiz mi?

Koronavirüs nedeniyle camielerde namaza ara verilmişti.

Bunun üzerine de Diyanet İşleri Başkanlığı her hafta bir camida az sayıda katılımla cuma namazı kıldırmaya başlamış ve bu televizyondan da yayınlanmıştı.

Bu gelişme sonrası da evinden televizyondaki cemaatle namaz kılmanın caiz olup olmadığı gündeme gelmişti.

Diyanet İyleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu bu konuda açıklama yaptı. 

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

- Cuma namazlarının evde kılınması ve başka yerde kılınan cuma namazına televizyon ya da internet aracılığıyla uyulması konusu müzakere edilmiştir.

-  Cuma namazı da dahil olmak üzere cemaatle kılınan namazlarda imam ile ona uyanların hakikaten veya hükmen aynı mekanda bulunması şart olduğundan televizyon, internet ve benzeri araçlarla yayınlanan namazlara başka yerlerden uyulması da caiz değildir. 

- Bu sebeple imamın namaz kıldırdığı mekanın hakikaten ya da hükmen dışında olan başka bir mahalde bulunan bir kimsenin o imama uyarak namaz kılması durumunda bu namaz geçerli olmaz.

- İbadetler eda edilirken Kur'an-ı Kerim ve Sünnet-i Seniyye'de belirtilen bütün kural ve uygulamalara riayet etmek gerekir. İbadetlerde ekleme ve çıkarmanın yanında şekil ve eda etme biçimlerini değiştirmek de doğru değildir.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2020, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER