DKY İnşaat’tan Kentsel Dönüşüme Büyük Yatırım

Kentsel dönüşümde olan bir projeyi tamamlanmadan almaya karar verenler bazı konularda çok dikkatli davranmalıdır. Dikkatli davranıldığı zaman problem yaşanmadan ev satın alınabilir.

DKY İnşaat’tan Kentsel Dönüşüme Büyük Yatırım

Kentsel dönüşümde olan bir projeyi tamamlanmadan almaya karar verenler bazı konularda çok dikkatli davranmalıdır. Dikkatli davranıldığı zaman problem yaşanmadan ev satın alınabilir. İlk olarak satış sözleşmesinin incelenmesi karar vermeyi kolaylaştıracak bir etkendir. Projeyi inceledikten sonra almaya karar veren kişiler gayrimenkul satış vaadi sözleşmesini imzalar.

Kimileri sadece alıcı ve satıcı arasındaki sözleşmenin yeterli olduğuna inanıyor. Fakat bu inanış tam olarak doğru değildir. Söz konusu sözleşmenin tapuda imzalanması ve noter tarafından onaylanması şarttır. İmzalanan sözleşmede gayrimenkul hakkında bütün bilgiler net bir şekilde yer almalıdır. Bu bilgilere örnek olarak evin açık adresi, net ve brüt metrekaresi, teslim tarihi, teslim tarihi gecikirse firmanın cezai yükümlülükleri söylenebilir.

Bütçe Planlaması Yapın

İnsanların DKY İnşaat projelerinden ev almasının sebepleri çoğunlukla bütçeye uygun ve uzun vadeli taksit imkânının olmasıdır. Uzun vadeli ödeme yapılacağı zaman mutlaka bütçe planlaması yapılmalıdır. Amaç konut kredisiyle ev almakta ara dönemlerin planlaması da göz önünde bulundurulmalıdır. Konut projesinden ev alırken önceliğiniz bütçe planlaması olursa sıkıntı yaşamazsınız.

Bütçe planlaması sadece taksit ve kredi ödemekle sınırlı değildir. Aynı zamanda ev teslim edildikten sonra yapılacak dekoratif düzenlemelerin bütçesi de düşünülmelidir. Site içinde ev alacakların ayrıca aidatları öğrenmesi ve ona göre bütçesini ayarlaması gerekiyor. Aksi durumda aldığınız konut her ne kadar bütçenize uygun olsa da sonrasında çıkacak masraflar sizi zorlayabilir.

Teknik Şartnameyi Okuyun

Teknik şartnamenin amacı, inşaat tamamlandıktan sonra iç ve dış alanlarla ilgili müşterileri bilgilendirmektir. Sözü edilen şartnamede evin demirbaş malzemelerinin ne olduğunu öğrenmek mümkündür. Aynı zamanda bu eşyaların kalitesi ve hangi markadan olduğu da şartnamede yer alıyor. Bütün odaların duvar ve zemin planlaması, mobilyaların türü belirtildiği için okunmadan karar verilmemelidir.

Doğalgaz, yangın ve elektrik gibi tesisat bilgileri bu şartnamede belirtilmiştir. Sadece evin içindeki malzemeler ve kalitesi değil asansör, otopark, bahçe, havuz gibi ortak kullanılan alanlar hakkında da detaylı bilgi içerir. Birçok insan teknik şartnameyi okumadığı için konut projesinde sıkıntı yaşıyor.

Gayrimenkulün Değerini Öğrenin

Aklınızda DKY İnşaat’ın kentsel dönüşüm projelerinden ev almak varsa mutlaka gayrimenkulün değerini araştırmanız şarttır. Bunun için metrekare fiyatını öğrenmeniz size yardımcı olacaktır. Fiyatı öğrendikten sonra konumda bulunan diğer gayrimenkullerin fiyatlarıyla karşılaştırmanızda sakınca olmaz. Konut kredisiyle konut alacak kişilerin inşaat firmasıyla herhangi bir banka arasında kredi anlaşması olup olmadığını öğrenmesi büyük önem taşıyor.

İnşaat firmasının anlaşmalı olduğu bankalar konut projesindeki gayrimenkul için kredi imkânı sunar. Konut kredisi alırken gayrimenkulün değerleme işlemi mutlaka yapılmalıdır. Gayrimenkulün değerini ölçen ekspertiz, firmadan bağımsızdır ve konutun gerçek değeri hakkında rapor hazırlar. Daha fazla bilgi edinmek için detaylı araştırma yaparsanız kentsel dönüşümden zorlanmadan ev alabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER