Dünyanın en mutlu ülkeleri açıklandı: Türkiye bakın kaçıncı sırada!

Dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında Finlandiya birinci olurken, Afganistan 149 ülke arasında son sırada yer aldı. Türkiye ise bu yıl 104. sıraya geriledi

Dünyanın en mutlu ülkeleri açıklandı: Türkiye bakın kaçıncı sırada!

149 ülkeyi kapsayan ve insanların kendi yaşamları ile ilgili değerlendirmeleri baz alınarak ne kadar mutlu olduklarına göre sıralayan Dünya Mutluluk Raporu’nun 2021 yılı sonuçları açıkladı.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın hazırladığı rapora göre, Finlandiya, Danimarka, İsviçre ve İzlanda ilk dört sıradaki yerlerini korudu. Geçen rapor döneminde 5. sırada yer alan Norveç 6. sıraya gerilerken, Hollanda 5. sıraya yükseldi. Türkiye ise kendine 104. sırada yer buldu.

Raporda, hem mutluluk hem de başarılı pandemi stratejisinde kilit faktörün “güven” olduğuna işaret edildi. Gelir adaletinde ve kamu kurumlarına güvende daha iyi durumda olan ülkelerin, virüsle daha iyi mücadele ettiğine dikkat çekilen raporda, Finlandiya’da pandemide 1 milyon kişi başına ölümlerin 150’de kaldığı, dünya ortalamasının ise 980 olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER