Elazığ ve Bingöl depremini bilen Prof. Naci Görür Marmara depremi için zaman verdi!

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, olası Marmara depremine ilişkin, “Önlem almak zor değil” diyen Prof. Görür, “Marmara depremi geliyorum diye bağırıyor” uyarısında bulundu

Elazığ ve Bingöl depremini bilen Prof. Naci Görür Marmara depremi için zaman verdi!

Çalışmalarıyla Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi’nde yer alan ve Elazığ Depremi öncesi uyarılarda bulunan Bilim Akademisi Üyesi Prof. Naci Görür, 17 Ağustos 1999 depreminde yaşadıklarını anlatan Prof. Görür şöyle konuştu:

99 depremlerini yaşarken Etiler’de İTÜ lojmanındaydım. Deprem olduğunda uyandık. Çocuklarım küçük daha. Tabii korktular, bağırdılar. İlk yaptığım onları alıp evde hayat boşluğu olarak belirlediğim masanın kenarına götürmek oldu, çömeldik. İçinde bulunduğun binaya güvenmiyorsan ve bir de sevdiklerin varsa korkmamak mümkün değil, nihayetinde insansın. Herkes gibi ben de korkuyorum.

“Kaliforniya’da yer bilimci arkadaşlarımız vardı. Bir arkadaşımızın hanımı sohbet esnasında ‘Deprem olduğu zaman korkmuyoruz. Biliyorum ki evden sağ çıkacağım, çocuklarım okuldan sağ gelecek’ dedi. Bu güven duygusu çok önemli. Düşünün 7 büyüklüğünde depremler oluyor orada bir kişi tesadüfen yaşamını yitiriyor veya yitirmiyor. E biz 100 binleri konuşuyoruz. Hazırlıklı olmamışız. İnsanlarımızı eğitmemişiz. İşte bunlar insanı ürkütüyor. Marmara Depremi ‘Geliyorum’ diye bağırıyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER