Emniyet müdürlüğüne açılan 'ihbar' telefonu: Alo 155, saat kaç?

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü'ne her gün ortalama 2 bin 500 ihbar telefonu geldiği belirlendi. 155 polis hattını saatin kaç olduğunu sormak için arayanların bulunduğu ifade edildi.

Emniyet müdürlüğüne açılan 'ihbar' telefonu: Alo 155, saat kaç?

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü 155 ihbar hattında görevli yaklaşık 57 polis memuru bir yandan şehirde yaşanan asayiş olaylarıyla ilgilenirken, bir yandan da vatandaşlardan gelen ilginç şikayet ve taleplerle karşılaşıyor.

155 ihbar hattına günde 2 bin 500, ayda ise ortalama 50 bin ihbar yapılıyor. Bu ihbarların yaklaşık 44 bini gerçek çıkarken, geri kalan 6 bin ihbar asılsız çıkıyor. En çok asılsız ihbar telefonu çocuklar tarafından geliyor, vatandaşlar ise trafiği tehlikeye düşürme ve kavga konularında asılsız ihbarlarda bulunuyor. 

'EŞİM EVDEN ÇIKTI, NE ZAMAN GELİR?'

İhbarlar en çok saat gece 22:00 ile 00:00 saatleri arasında yapılırken, hafta sonları bu sayı neredeyse 2 katına çıkıyor. Konuyla ilgili Bursa İl Emniyet Müdürlüğü’nden alınan verilere göre vatandaşların en çok şikayetçi olduğu konular parklanma, trafiği tehlikeye düşürme, kavga ve gürültü. Ekipler vatandaştan gelen her ihbarla en kısa sürede ilgilenmeye çalışırken bazı ihbarlar ise güldürüyor. 

Vatandaşlardan “Alo 155 saat kaç?”, “Eşim evden çıktı, ne zaman eve gelir bilginiz var mı?”, “Ramazanda kahveler kapalı mı, ben oruç tutmuyorum kahvelerin kapalı olması doğru mu?”, “Köpekler gürültü yapıyor, susturur musunuz?” “Seviyorum merkez”, “Sizi çok seviyoruz” gibi ihbarlar geliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER