Havai fişek fabrikasında ölen işçinin ailesine milyonluk dava

Sakarya'da patlayan havai fişek patlamasında 7 kişi hayatını kaybetmişti. Aynı fabrikada 6 yıl önceki patlamada ölen Yılmaz Şapoğlu'nun ailesine şirketi zarara uğrattıkları gerekçesiyle 1.8 milyon liralık dava açıldığı belirtildi

Havai fişek fabrikasında ölen işçinin ailesine milyonluk dava

Sakarya’nın Hendek ilçesinde geçtiğimiz cuma patlayan havai fişek fabrikasının sahiplerinin daha önceki patlamada ölen işçilerine zarara uğradıkları gerekçesiyle dava açtıkları ortaya çıktı. 

2014 yılındaki patlamada 38 yaşındaki Yılmaz Şapoğlu hayatını kaybetmişti. 

Eşi Nevin Şapoğlu eşini kaybettikten beş gün sonra 4. çocukları Zeynep'i erken doğumla dünyaya getirdi. 

 Fabrikanın sahipleri taziyeye bile gitmeyince Nevin Şapoğlu, 10 bin TL’lik tazminat davası açtı. Davayı geri çekmeleri karşılığında kendisine rüşvet teklif edildiğini belirten Nevin Şapoğlu, o süreci Milliyet’e anlattı:

- Dört çocuğumu hayvancılık yaparak tek başıma büyüttüm. Kızım Kübra, Anadolu Üniversitesi’nde öğretmenlik, Ceyda Cerrahpaşa’da hemşirelik okuyor. Coşkunlar ailesi bizimle hiç ilgilenmedi. 

- Ben de 2014 yılında dava açtım. Dava süreci başladığında şirket, bir iki kadın işçiyle haber gönderdi. ‘Bir tane ev alalım, maaş bağlayalım, çocukların eğitim hayatını karşılayalım, davayı geri çekin’ dediler. 

- Davayı geri çekmedim. Bir sene sonra 2015 yılında karşı dava açtılar. Üç ay çalışmadıklarını, üretim yapamadıkları için zarara uğradıklarını söylediler.

- Halbuki patlamadan sonra tekrar üretime devam ettiler. İstedikleri parayı (1.8 milyon TL) görünce çok şaşırdım ve sinirlendim. 

- Babası öldüğünde kızım Zeynep daha doğmamıştı. Onun adını bu belgelerde görünce çok kötü duygulara kapıldım. Benden, dört çocuğumdan ve eşimin üç kardeşinden tazminat talebinde bulunmuşlar. Sonuna kadar bu davamın arkasındayım.

Ailenin avukat Mehmet Şener de, “Nevin Şapoğlu, 10 bin TL’lik dava açtı. Daha sonra bilirkişi, 280 bin TL ödenmesine karar verdi. Fabrika da kardan mahrum kaldıkları için dava açtı. Şu an bilirkişi raporu bekleniyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER