Havai fişek yasaklansın: Kampanya başlatıldı

Havai fişek yasaklansın. Yıllardan beri kullanılması çeşitli çevrelerce tepkilere yol açan havai fişeğin yasaklanması, üretim yerlerinin de tehlike saçması nedeniyle yeniden gündeme getirildi

Havai fişek yasaklansın: Kampanya başlatıldı

Havai fişek yasaklansın. Yıllardan beri kullanılması çeşitli çevrelerce tepkilere yol açan havai fişeğin yasaklanması, üretim yerlerinin de tehlike saçması nedeniyle yeniden gündeme getirildi. Sakarya'daki fabrikanın patlamasından sonra özellikle sosyal medyada "Havai fişek yasaklansın" diye mesajlar paylaşıldı.

Havai fişek yasaklansın: Kampanya başlatıldı

Havai fişek fabrikaları dünyanın çeşitli ülkelerinde zaman zaman patlamalarıyla gündeme geliyor.

Ayrıca havai fişeğin yasaklanmasını isteyenler şu gerekçeleri öne sürüyor:

-  Bazı insanların eğlenmek ve kutlamak amacıyla havai fişek ve volkan, maytap, füze, çat-pat, işaret fişeği gibi maddeleri gökyüzüne fırlatıp patlatmaları kuşların ölmelerine, sakatlanmalarına, yanmalarına neden oluyor.

- Ortaya çıkan gürültü halkı ve kedi, köpek gibi sokak hayvanlarını korkutuyor.

- Patlayan her bir fişeğin havaya saçtığı kurşun, baryum, rubidyum vd zararlı elementler, insan ve hayvan sağlığına zarar veriyor.

- Gökyüzüne saçılan tonlarca kimyasal toz, hayvanlar dışında bebekleri, hastaları, yaşlıları da etkilemekte, astım, koah, kalp krizlerini tetikliyor.

- Büyük maddi kayıba yol açıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2020, 07:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER