İçişleri Bakanlığı'ndan sokağa çıkma yasağı açıklaması: Saat 15.00 ile 24.00 arasına dikkat!

Koronavirüs nedeniyle 31 ilde ikinci kez uygulanacak cumartesi pazar sokağa çıkma yasağı uygulaması bu gece başlıyor. Yasak öncesi İçişleri Bakanlığı bir açıklama daha yaptı

İçişleri Bakanlığı'ndan sokağa çıkma yasağı açıklaması: Saat 15.00 ile 24.00 arasına dikkat!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 ilde uygulanacak olan hafta sonu sokağa çıkma yasağının ikincicisi bu gece 00.00'dan itibaren başlayacak.

Yasak pazar gecesi aynı saatte sona erecek.

Yasak kapsamındaki iller şöyle:

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak.

İçişleri Bakanlığı yasağın başlamasından önce bir açıklama daha yaptı.

31 ilin valiliğine gönderilen açıklamada  31 ilde bugün saat 15.00-24.00 saatleri arasında 9 saat boyunca polis ve jandarma ekiplerinin denetim yapacağı vurgulandı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

- Yasak öncesi market, fırın, pazar yeri, büfe, yoğun olarak alışveriş yapılan cadde ve sokaklar, akaryakıt istasyonları gibi yerlerde sosyal mesafe kuralı, maske kullanımı uygulamalarına ilişkin denetimler en üst seviyede yapılacak.

- Toplu taşıma araçlarında ve duraklarında sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin uygulamalar denetlenecek.

- Bugün saat 21.00 itibariyle kapalı olması gereken market gibi iş yerleri ile açık olması muhtemel fırın, büfe, akaryakıt istasyonu içerisinde bulunan alışveriş alanları kontrol edilecek.

- Sosyal mesafe ihlallerinin olabileceği yerlerde, sosyal mesafeyi sağlayacak tedbirler alınacak.

- Ayrıca alınan kararlara uymayan iş yerlerine ve vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER