İçişleri'nden flaş genelge: Kısıtlama kaldırıldı

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine 'Pazar Yerleri' konulu yeni bir genelge gönderdi. 

İçişleri'nden flaş genelge: Kısıtlama kaldırıldı

İçişleri Bakanlığı'nin 81 ilin valiliğine gönderdiği genelge ile daha önce mahalle ve semt pazarlarında giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye gibi ihtiyaç malzemelerinin satışının geçici süreliğine kısıtlanmasına ilişkin alınan karar, 11 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere kaldırıldı. 

Genelgede Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda pazarlarda giyim, oyuncak vb. zaruri olmayan ihtiyaç malzemelerinin satışının kısıtlanmasına yönelik tedbirlerin pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde değerlendirildiği ve kurallara uyulması kaydıyla 11 Mayıs‘tan itibaren pazarcı esnafına yönelik kısıtlamanın kaldırılabileceği yönünde karar alındığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Buna göre Mahalle/Semt Pazarları;

1) İl, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazar yerlerinde giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışına getirilen kısıtlama kaldırıldı.

2) Pazar yerlerinde anılan malzemelerin satışını yapacak pazarcı esnafı daha önceki yayımlanan genelgelerle mevcut pazar yerleri için getirilen her bir satış yeri (tezgah/sergi) arasında en az 3 metre mesafe olması şartı, pazarcı esnafının ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske kullanması tedbirleri başta olmak üzere belirlenen tüm kurallara uyacak.

Bu kapsamda; valilikler ve kaymakamlıklar il, ilçe ve beldelerde mahalle/semt pazar yerlerinde 11 Mayıs 2020 Pazartesi günü sabah 09.00 itibariyle giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışının yapılabilmesi için Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca gerekli kararları alacak.

Bakanlık, valiliklerden pazarların sürekli denetlenmesini isterken tedbirlere uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verileceki, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacağını bildirdi.

Yeni genelgenin kamuoyunda sosyete pazarı olarak bilinen yerleri kapsamadığı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER